fot. PAP/Tomasz Gzell

TK odwleka wydanie orzeczenia ws. wniosku premiera dot. zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym

Trybunał Konstytucyjny kontynuował dziś rozpatrywanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego ws. zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym, zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej. Kolejne posiedzenie TK ma się odbyć 30 września.

Trybunał Konstytucyjny zebrał się przed południem w pełnym składzie. Zarzuty zawarte we wniosku premiera sprowadzają się m.in. do pytania o zgodność z polską konstytucją zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Na dzisiejszej rozprawie swoje stanowiska przedstawiali uczestnicy postępowania. Wniosek szefa rządu popiera m.in. Sejm. Głos w imieniu niższej izby parlamentu zabrał poseł Arkadiusz Mularczyk.

– Polski Sejm stoi na stanowisku prymatu polskiej konstytucji i braku możliwości intepretowania konstytucji przez sądownictwo powszechne. To jest stanowisko, które jest jasne, jednoznaczne i podtrzymywane przez polski Sejm. Ja je również dzisiaj podkreślam – wskazał Arkadiusz Mularczyk.

TK przerwał w sierpniu rozprawę w tej sprawie. Wnioskował o to Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek. Domagał się wyłączenia sędziego Stanisława Piotrowicza.

RPO wskazywał m.in., że sędzia – jeszcze jako poseł i przedstawiciel klubu parlamentarnego PiS – przeprowadzał zmiany ws. sądownictwa.

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przyjął rezolucję, w myśl której domaga się, aby polski premier wycofał swój wniosek złożony do TK. Przedstawiciele rządu wykluczyli taką możliwość.

RIRM

drukuj