Rosja: Duma przyjęła odezwę do państw NATO

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przyjęła odezwę skierowaną m.in. do parlamentów państw NATO ws. tarczy antyrakietowej. Rosyjscy politycy wyrazili zaniepokojenie rozmieszczeniem w Europie, w tym w Polsce i Rumunii, elementów tarczy antyrakietowej USA. Dokument przyjęto jednogłośnie.

Wskazano też, że elementy tarczy, będąc systemami podwójnego przeznaczenia – mogą zostać użyte w celach ofensywnych przeciwko FR.

Według rosyjskich deputowanych decyzja NATO o rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich czterech batalionów Sojuszu jest sprzeczna z postanowieniami Aktu Stanowiącego Rosja-NATO z 1997 r..

Poseł Waldemar Andzel, wiceszef sejmowej Komisji Obrony Narodowej, tłumaczy, że tego typu odezwy wpisują się w „zaczepną politykę” prowadzoną przez Kreml.

Rosja ma niewspółmiernie olbrzymie siły zgromadzone w Obwodzie Kaliningradzkim. Są tam olbrzymie siły, które zagrażają państwom: Europy, Litwy, Polski, Łotwy, Estonii. Działania, które są na Ukrainie to tak naprawdę wojna z Ukrainą. Nie należy – myślę – poważnie  traktować uchwały, dumy i wystąpień. One są w żaden sposób nieprawdziwe. Wzmocnienie flanki wschodniej jest działaniem normalnym ze strony państw sojuszniczych, które mają wzmacniać potencjał – powiedział Waldemar Andzel.      

Adresatami odezwy są również: Zgromadzenie Parlamentarne OBWE oraz parlamenty Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry i Macedonii.

Duma poparła – jak napisano w odezwie – inicjatywę polityków z państw bałkańskich, aby stworzyć tzw. bałkański sojusz poza blokami (militarnymi) z udziałem Serbii, Czarnogóry, Macedonii, Bośni i Hercegowiny. Taki sojusz, zdaniem Dumy, może stać się podstawą architektury bezpieczeństwa regionalnego.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl