fot. PAP/Jakub Kamiński

B. Wróblewski: Decyzja TK ws. tzw. przesłanki eugenicznej zapadnie w ciągu kilku miesięcy

Na wiosnę możemy poznać decyzje Trybunału Konstytucyjnego ws. zgodności z ustawą zasadniczą tzw. przesłanki eugenicznej. Odpowiedzi Trybunału, który w tej kwestii ma orzekać w pełnym składzie, w tym terminie spodziewa się poseł PiS-u Bartłomiej Wróblewski.

Polityk jest autorem wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej, dopuszczającej zabicie dziecka ze względu na podejrzenie upośledzenia lub nieuleczalnej choroby.

Dokument do TK podpisało także 107 parlamentarzystów z różnych ugrupowań, został złożony w październiku ub. roku. Wniosek ma charakter prawny, nie ma w nim wątków światopoglądowych czy politycznych – podkreślił poseł Bartłomiej Wróblewski. Dodał, że biorąc pod uwagę rangę tematu, orzeczenie TK nie powinno zapaść w pośpiechu, ani być wydane z nieuzasadnioną zwłoką.

– W 1996-97 roku, kiedy TK po raz pierwszy zajmował się kwestią aborcji, ta decyzja zapadła w niespełna sześć miesięcy. Wydaje mi się, że to rozsądny czas. W pewnym sensie potwierdziła to pani prezes TK, mówiąc, że rozpatrzenie tej sprawy to kwestia miesięcy. Ten wniosek dotyczy jednej sprawy – badania zgodności z konstytucją przepisu, który pozwala na dokonywanie w Polsce aborcji eugenicznej. Ja wskazuję w tym związku art. 30., czyli godność człowieka; prawo do życia – art. 38., zasadę równości – art. 32. oraz pomocniczo, że te przepisy są nieprecyzyjne – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Jeśli TK uzna za niezgodną z ustawą zasadniczą tzw. przesłankę eugeniczną, wówczas bezzasadne może się okazać procedowanie obywatelskiego projektu #ZatrzymajAborcję. W ubiegłym tygodniu Sejm skierował go do prac w komisji.

Przepisy mówią właśnie o eliminacji z polskiego prawa możliwości zabicia chorego lub upośledzonego dziecka poczętego.

RIRM

drukuj