fot. PAP/Tomasz Gzell

Trybunał Konstytucyjny zbada kary nałożone przez TSUE

Trybunał Konstytucyjny zajmie się dziś wnioskiem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry dotyczącym przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył kary na Polskę. Chodzi o kopalnię „Turów” i Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry trafił do Trybunału Konstytucyjnego w listopadzie ubiegłego roku. Wcześniej – we wrześniu – TSUE postanowił, że Polska ma płacić pół miliona euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia w kopalni „Turów”.

Kolejne kary unijny trybunał orzekł w sprawie sporu o Izbę Dyscyplinarną. Głównym celem wniosku ministra sprawiedliwości jest zbadanie legalności działań podejmowanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kontekście polskiej konstytucji.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że Trybunał dokonał dowolnego i arbitralnego rozszerzenia swoich uprawnień i wykreował bezprecedensowy środek tymczasowy, który nigdy nie był stosowany wobec żadnego państwa – możliwość orzekania kary pieniężnej jeszcze przed zakończeniem postępowania.

We wniosku Prokurator Generalny zaskarżył jeden z artykułów statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który upoważnia prezesa TSUE lub sędziego tego trybunału do nałożenia na kraj członkowski środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów Polski.

Początek rozprawy zaplanowano na godz. 11.00. Przewodniczyć jej będzie prezes Trybunału Konstytucyjnego, sędzia Julia Przyłębska.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl