Ustawa o TK odesłana do komisji sprawiedliwości

W związku ze złożeniem poprawek, Sejm odesłał do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Głosowanie nad ustawą ma się odbyć jeszcze na obecnym posiedzeniu Izby.

Sejm przeprowadził dziś drugie czytanie projektu nowej ustawy o TK – powstałego po rozpatrzeniu projektów PiS, PSL, Kukiz’15 oraz obywatelskiego projektu zgłoszonego przez tzw. Komitet Obrony Demokracji. Ten jednak został wycofany.

Podczas prac w komisjach za bazowy przyjęto projekt PiS. Klub PiS zgłosił osiem poprawek, w tym odejście od orzekania większością 2/3 głosów.

Poseł PiS-u Bartłomiej Wróblewski mówił w czasie debaty, że przyjęcie projektu ws. Trybunału Konstytucyjnego daje szansę na ustabilizowanie sytuacji i obniżenie temperatury politycznego sporu wokół Trybunału.

– Przyjęcie tego projektu kończy kilkumiesięczny okres niepewności prawnej związanej z rozbieżnymi opiniami dotyczącymi charakteru prawnego rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego w okresie od marca 2016 roku. Dodatkową zaletą jest fakt, że projekt przewiduje publikację budzących kontrowersje rozstrzygnięć TK wydanych w okresie od 10 marca 2016 roku. Niektóre propozycje są odpowiedzią na krytykę rozwiązań obowiązującej ustawy o Trybunale i odpowiadają przynajmniej kierunkowo zmianom oczekiwanym przez różne strony sporu – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Do propozycji PiS odniósł się dziś w Sejmie również prezes TK Andrzej Rzepliński. Według niego nowa ustawa jest przygotowywana w złej wierze i zmienia ustrój państwa bez zmiany ustawy zasadniczej. Z kolei poseł PO Borys Budka mówił, podczas debaty, że to nie jest projekt kompromisowy, a  blokowanie Trybunału Konstytucyjnego. Projekt skrytykowały też pozostałe kluby opozycyjne.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl