Min. Błaszczak: służby przygotowane na szczyt NATO

Służby są w pełni przygotowane do zabezpieczenia szczytu NATO – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak po odprawie z szefami służb podległych MSWiA, która odbyła się we wtorek w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie.

„Jest to wyzwanie dla służb, chociaż jestem przekonany o tym, że świetnie sobie z tym poradzą” – dodał minister Błaszczak. Polityk podkreślił, że podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji formacje są też – jak wynika z meldunków ich szefów – przygotowane do pozostałych lipcowych wydarzeń – Światowych Dni Młodzieży i Przystanku Woodstock.

„Zawsze najtrudniejsze sytuacje to są sytuacje niespodziewane i na takie przypadkach również są prowadzone symulacje” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Jak ocenił, szczyt NATO jest niezwykle ważny dla Polski. „To będzie przełomowe wydarzenie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo państwa polskiego” – dodał.

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że w zabezpieczenie wszystkich lipcowych wydarzeń zaangażowanych będzie 25 tys. policjantów. Nadinspektor dodał, że operacja „Przymierze” – związana z tymi działaniami, ruszyła 3 lipca i potrwa do 3 sierpnia.

Z kolei szef Straży Granicznej ppłk Marek Łapiński przypomniał, że od 4 lipca przywrócona została kontrola tymczasowa na granicach wewnętrznych Polski.

„Skontrolowaliśmy w ciągu doby ok. 10 tys. osób. Osiem zostało zatrzymanych, dwie były poszukiwane listami gończymi” – powiedział ppłk Marek Łapiński.

„Jesteśmy do tych działań przygotowani, apelujemy jednak do osób wybierających się na wypoczynek do krajów strefy Schengen, by miały przy sobie dowód tożsamości albo paszport” – dodał wojskowy.

Także szef BOR płk Andrzej Pawlikowski zapewnił, że podległa mu służba jest przygotowana zarówno do ochrony gości szczytu NATO jak i papieża oraz VIP-ów uczestniczących w ŚDM.

Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie zaczęło działać 3 lipca i będzie koordynować oraz nadzorować prace służb także podczas Światowych Dni Młodzieży.

„To wydarzenie bez precedensu. Pielgrzymi z całego świata przyjadą do Polski na spotkanie z papieżem Franciszkiem, a więc zapewnienie bezpieczeństwa w Krakowie, Częstochowie, Oświęcimiu. Jestem przekonany, że służby staną na wysokości zadania” – powiedział minister Błaszczak.

Przez miesiąc ponad 100 funkcjonariuszy – z policji oraz m.in. SG, PSP, BOR i ABW będzie nadzorować i koordynować zabezpieczenie najważniejszych wydarzeń w Polsce – m.in. szczytu NATO i ŚDM.

Większość załogi Policyjnego Centrum Dowodzenia stanowią policjanci z różnych pionów i różnych województw. Swoich przedstawicieli w Centrum ma też Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Biuro Ochrony Rządu a także formacje, które nie podlegają MSWiA – m.in. ABW i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Do współpracy zaproszono także specjalistów z Interpolu, z grupy IMEST (Major Event Support Team – PAP) obsługującej duże wydarzenia, nie tylko masowe. Eksperci wejdą w skład zespołu centrum, wspierając polskich funkcjonariuszy dostępem do pełnych baz danych Interpolu.

Centrum wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, np. z możliwością dostępu do obrazów rejestrowanych przez kamery znajdujące się w policyjnych śmigłowcach, do baz danych. Dysponuje ono łącznością jawną i niejawną.

Policyjne Centrum Dowodzenia po raz pierwszy uruchomione zostało w maju 2012 r. tuż przed Euro 2012. Powstało na bazie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a jego utworzenie kosztowało 18 mln 517 tys. zł. Już wtedy zapowiadano, że ta inwestycja będzie wykorzystywana w czasie innych zabezpieczeń. Na powierzchni w sumie 1200 metrów kwadratowych znalazło się m.in. 95 stanowisk komputerowych; centrum wyposażono w niezależne zasilanie, łączność światłowodową i satelitarną.

PAP/RIRM

drukuj