fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Samoloty F-35 trafią w przyszłym roku do Polski

Wicepremier, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, odwiedził we wtorek 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Szef MON powiedział, że najnowocześniejsze samoloty F-35 w przyszłym roku trafią do polskich pilotów i techników.

Szef resortu wziął udział w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu w odprawie załóg maszyn, które zakończyły cykl specjalistycznego szkolenia.

Pakiet szkoleniowy obejmował kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz naziemny system szkoleniowy, w tym Zintegrowane Centrum Szkoleniowe i osiem symulatorów lotu.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1645742179761922051?cxt=HHwWhoCxieDy7NYtAAAA

Szef MON Mariusz Błaszczak zaznaczył, że załogi, które będą pracowały z F-35, przeszły pierwszy etap szkolenia, a przed nimi zadania praktyczne.

F35 to najnowocześniejsze samoloty na świecie. W przyszłym roku trafią w ręce polskich pilotów i techników. Ci ludzie, którzy zostali wybrani do tego, żeby obsługiwać te samoloty, są świetni, są zaangażowani, są ludźmi, którzy mają odpowiednie doświadczenie, bo przecież są pilotami F-16, obsługują te samoloty pod względem technicznym – stwierdził Mariusz Błaszczak.

32 myśliwce F-35 wraz z systemem wsparcia i szkolenia MON zamówiło pod koniec stycznia 2020 roku. Polska jest dziesiątym państwem NATO pozyskującym tego typu maszyny.

F-35 wyróżniają się interoperacyjnością, współpracując np. z systemem Patriot, zakupionym przez Polskę w 2018 r. i z samolotami F-16, użytkowanymi przez Siły Powietrzne. Dostawy samolotów F-35A dla Polski będą realizowane w latach 2024-2030.

RIRM

drukuj