fot. PAP/Rafał Guz

Min. A. Macierewicz: Wzmocnienie wschodniej flanki NATO jest pewne

To przełom w historii NATO – powiedział minister Antonii Macierewicz pod koniec pierwszego dnia obrad ministrów obrony państwa Sojuszu. Wczoraj potwierdzili oni decyzje o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i rozmieszczeniu czterech batalionów w Polsce i krajach bałtyckich

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaznaczył, że już we wtorek kilka państw Sojuszu zapowiedziało udział w tych działaniach. Po obradach ministrów specjalną konferencję zwołał szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antonii Macierewicz.

– Możemy potwierdzić, że decyzja co do wysuniętej trwałej obecności w postaci czterech grup batalionowych w krajach bałtyckich oraz w Polsce została podjęta. Są to grupy bojowe – nie ćwiczebne. Te siły mają być takie, by dotrwać do uruchomienia wsparcia przez szpicę, pomocy przez kilkudziesięciotysięczne siły wsparcia oraz ewentualnie cały potencjał NATO, który tak spektakularnie jest obecnie demonstrowany podczas ćwiczeń Anakonda16 – wyjaśniał Antonii Macierewicz.

Minister Antonii Macierewicz zwrócił uwagę, że lipcowy szczyt NATO będzie przełomowy ze względu na decyzje, które zostaną ogłoszone.

RIRM

drukuj