fot. flickr.com

Zwiększenie bezpieczeństwa priorytetem Polski podczas szczytu NATO

Zwiększenie bezpieczeństwa, na to czekają Polacy – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Już w piątek rozpocznie się dwudniowy szczyt NATO. Do Warszawy przybędzie 18 prezydentów i 21 szefów rządów.

Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek z sekretarzem sojuszu Jensem Stoltenbergiem, a w piątek będzie rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Minister Adam Kwiatkowski przypomniał, że prezydent Andrzej Duda na kilka miesięcy przed szczytem podjął ofensywę dyplomatyczną na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Prezydent rozmawiał z liderami państw, które należą do Sojuszu.

Dziś – jak mówi szef gabinetu prezydenta – czekamy na potwierdzenie obecności batalionów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Rotacyjną obecność batalionów, ale w jakimś sensie można by powiedzieć, że stałą. Te wszystkie detale, które jeszcze dziś są do końca dogrywane, w efekcie ostatecznym dadzą nam większe bezpieczeństwo. To jest bardzo ważne dla Polski. Pamiętajmy o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Nie tak dawno zostały naruszone granice pomiędzy europejskimi państwami, stąd to zwiększenie bezpieczeństwa. Myślę, że to jest to, na co czkają Polacy – wskazuje Adam Kwiatkowski.

Bataliony mają zostać rozmieszczone na początku 2017 r. Będą to oddziały wielonarodowe, a ich obecność będzie miała charakter bojowy, a nie ćwiczebny.

Prócz batalionów NATO w Europie Środkowo-Wschodniej na zasadzie rotacyjnej mają przebywać także żołnierze Stanów Zjednoczonych.

Szczyt NATO odbędzie się w stolicy na Stadionie Narodowym.

RIRM

drukuj