fot. PAP/Radek Pietruszka

Warszawa: władze miasta przyjmą pomoc dot. alternatywnego rurociągu

Władze Warszawy podjęły decyzję o przyjęciu pomocy polegającej na zbudowaniu alternatywnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki.

Poinformował o tym szef KPRM Michał Dworczyk po posiedzeniu sztabu kryzysowego w kancelarii z udziałem m.in. prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Zaznaczył, że powstaje już zespół roboczy, którego szefem został wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś. Minister poinformował, że o godz. 11.00 na brzegu Wisły ma się już pojawić rekonesans wojskowy. 

Wojskowi zaczną przygotowywać budowę przeprawy. Z trzech garnizonów zostaną ściągnięte niezbędne siły i środki do tego, żeby przeprawa została zbudowana przez Wisłę, a następnie zostanie pociągnięty najpierw elastyczny rurociąg, którym pompy powodziowe zaczną tłoczyć ścieki do lewobrzeżnej Warszawy, które tam trafią do oczyszczalni „Czajka”. Następnie zostanie wykonane już docelowe rozwiązanie rurociąg, którym będą przy wykorzystaniu grawitacji te ścieki transportowane do oczyszczalni „Czajka” – mówił Michał Dworczyk.

Minister dodał, że takie rozwiązanie pozwoli na bezpieczny transport nieczystości, ścieków do oczyszczalni „Czajka” przez wiele tygodni, bo zapewne właśnie tyle potrwa naprawa rurociągu biegnącego pod dnem Wisły.

W wyniku awarii stołecznej oczyszczalni ścieków „Czajka” do Wisły dostają się nieczystości w tempie 3 tys. litrów na sekundę.

RIRM

drukuj