W Warszawie upamiętniono gest solidarności Polaków z Węgrami w 1986 r.

Tablicę upamiętniającą gest solidarności Polaków z Węgrami w 1986 r. odsłonili dziś w Warszawie marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz szef węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Laszlo Kover. Tablica została umieszczona przy Alejach Ujazdowskich, naprzeciw ambasady Węgier.

Autorem projektu tablicy jest prof. Krzysztof Domaradzki, wykonawcami Robert Adamczyk oraz Paweł Siciński. Na szklanej tablicy zostało umieszczone zdjęcie przedstawiające transparent wywieszony na ogrodzeniu Parku Ujazdowskiego w 1986 r. z napisem „Węgry 1956 pamiętamy S.”. Na tablicy umieszczono również napis:

„W tym miejscu, 23 października 1986 r., w 30. rocznicę powstania węgierskiego 1956 roku działacze <<Solidarności Walczącej>> rozwiesili transparent, przywołując tamtejsze wydarzenia znad Dunaju. Gest ten stanowił jednocześnie dowód umiłowania przez obydwa narody wolności, był symbolem walki z reżimem komunistycznym, tak w 1956 roku, jak i w przeddzień jego upadku”.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił podczas dzisiejszej uroczystości, że w życiu narodów wyjątkową rolę odgrywa pamięć.

„Mamy obowiązek pamiętać zwłaszcza w czasach trudnych, kiedy wydarzenia żyją tylko w naszej pamięci prywatnej i przekazach rodzinnych” – mówił Marek Kuchciński.

Jak zaznaczył, w okresie PRL zakazywano mówić o powstaniu na Węgrzech w 1956 r. Niech ta tablica – mówił Kuchciński – świadczy „o naszej sile ludzkiej i o wspólnocie celów i jedności polsko-węgierskiej”. Marszałek Sejmu podziękował również Solidarności Walczącej za odwagę w 1986 r. oraz autorom tablicy za jej wykonanie.

Szef węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Laszlo Kover przypominając wydarzenie z 23 października 1986 r. mówił, że „wolność, za którą tęsknota i chęć jej odzyskania łączyła nas – łączy nas nadal”.

„Niech da nam Bóg, żeby ta wyhartowana poprzez burze historii przyjaźń nadal żywiła się tak jak dotychczas” – dodał Laszlo Kover.

Wieńce pod tablicą złożyli m.in. Marek Kuchciński, Laszlo Kover i prezes IPN Jarosław Szarek.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy zostało zorganizowane przez Węgierski Instytut Kultury we współpracy z ambasadą Węgier w Polsce oraz Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy w ramach roku kultury węgierskiej w Polsce 2016-2017 r. Ideę stworzenia tablicy wsparł też Węgierski Komitet Pamięci powołany dla uczczenia 60. rocznicy rewolucji na Węgrzech 1956 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl