Fizjoterapeuci przeciwni zmianom w ustawie dot. ich zawodu

Organizacje fizjoterapeutów nie chcą zmian w ustawie dotyczącej ich zawodu. Wczoraj przed Sejmem odbyła się manifestacja przeciwko rozwiązaniom zawartym w projekcie nowelizacji ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Sprzeciw dotyczy m.in. rezygnacji z powołania samorządu zawodowego.

Projekt  rozpatruje sejmowa Komisja Zdrowia; wczoraj miało się odbyć drugie czytanie, jednak ostatecznie punkt ten przeniesiono na dziś.

Projekt zgłoszony przez PiS przewiduje m.in. przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o trzy miesiące, rezygnację z powołania samorządu zawodowego i zmiany w zakresie uprawnień zawodowych.

Poseł Józefa Hrynkiewicz z sejmowej Komisji Zdrowia podkreśla, że  zawód fizjoterapeuty jest zawodem tworzącym się i musi spełnić jeszcze wiele wymogów uprawniających do utworzenia takiego samorządu.

Choćby dlatego, że jest to zawód, który można zdobywać w szkołach bardzo różnych poziomów i typów. Mamy więc tutaj do czynienia z zawodem, który dopiero się kształtuje. Krótko mówiąc, utworzenie takiego samorządu zawodowego umocowanego w ustawie jest nieuzasadnione dla tej grupy, tym bardziej, że nie mamy jeszcze nawet spisu fizjoterapeutów, nie mamy potwierdzonych i zweryfikowanych kwalifikacji – powinno to być dokonane. Zatem musi być najpierw sporządzony spis tej grupy, żeby dokonać wyborów. To jest oczywiste – żeby znać listę wyborców; żeby wiedzieć , kto może przystąpić do wyborów i kto może być w tej grupie –  mówi poseł Józefa Hrynkiewicz.

Ustawę uchwalił w ubiegłym roku Sejm poprzedniej kadencji, a podpisał prezydent Andrzej Duda. Jej przepisy mają wejść w życie 31 maja.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl