fot. TV Trwam News

PiS złożył projekt ustawy o metropolii warszawskiej

PiS złożył projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. W myśl przepisów m.in. Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego obejmującą 33 gminy.

Utrzymany ma być podział gminy Warszawa na dzielnice.

Miasto uzyska atrybuty jednostki samorządu terytorialnego. Chodzi o osobowość prawną, samodzielność i odpowiedzialność za wykonywanie zadań publicznych oraz niezbędne dochody – wyjaśniają autorzy projektu.

To realizacja zapowiedzi PiS ws. prawnego uregulowania metropolii warszawskiej m.in. w kwestiach komunikacji – powiedział poseł PiS Jacek Sasin.

– Przede wszystkim chodzi tutaj o przeprowadzenie badań z zakresu komunikacji publicznej, dzisiaj wiemy, że to jest problem. Często mieszkańcy podwarszawskich miejscowości muszą kilkakrotnie kupować oddzielne bilety, aby zrealizować swój dojazd do pracy, szkoły, na uczelnie. Do Warszawy wielu z nich decyduje się na transport samochodem, co z kolei zwiększa w samej stolicy: korki, zanieczyszczenie powietrza czy też deficyt miejsc do parkowania. To jest główna korzyść praktyczna dla mieszkańców. Dodatkowo ten nowy obszar kierowany przez prezydenta Warszawy, wybieranego w powszechnych wyborach, będzie miał wszelkie kompetencje dzisiaj przynależne do powiatu. Będzie to coś w rodzaju powiatu metropolitalnego – mówił Jacek Sasin.

Organami miasta, zgodnie z projektem, będą: Prezydent miasta stołecznego Warszawy oraz Rada Miasta. Każda z 33. gmin będzie miała autonomię w wybieraniu swoich władz.

RIRM

drukuj