MF przedstawiło wstępne szacunki wykonania budżetu 2016

W ubiegłym roku dochody państwa wyniosły prawie 315 mld złotych. To o blisko miliard więcej niż zakładała ustawa budżetowa. Resort finansów przedstawił wstępne szacunki wykonania budżetu państwa w 2016 roku.

Wiceminister finansów Leszek Skiba wskazał, że najważniejszym motorem rozwoju polskiej gospodarki jest rządowy program wsparcia rodzin – Rodzina 500 plus.

Jednocześnie zanotowano zwiększenie wpływów podatkowych w stosunku do planu o ponad 3 mld złotych. Chodzi przede wszystkim o PIT oraz środki z akcyzy.

Mamy do czynienia ze wzrostem konsumpcji, wzrostem konsumpcji wspieranej poprzez wzrost funduszu pracy – tłumaczy wiceszef resortu finansów, Leszek Skiba.

– A ten wzrost jest związany jednocześnie z liczbą osób zatrudnionych, a z drugiej strony, poprzez wzrost wynagrodzeń. I oczywiście wzrost gospodarczy wspierany jest też przez niską inflację, wzrost wartości dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych i jednoczesnym wspieraniu, chociażby przez program 500 plus. I to jest aktualnie najsilniejszy motor wzrostu polskiej gospodarki – wskazuje Leszek Skiba.

Założenia ubiegłorocznego budżetu udało się wykonać w 91 procentach. Oznacza to, że deficyt w 2016 roku wyniósł 46,3 miliardy złotych, czyli 85 procent planu.

RIRM

drukuj