Ostatni dzień na rejestrację kart SIM

Tylko do dziś można rejestrować karty SIM. Jeśli tego nie zrobimy, przestaną one jutro działać. Obowiązek rejestracji kart pre-paid wynika z przyjętej w 2016 roku ustawy antyterrorystycznej.

Aby zarejestrować kartę SIM nie potrzeba wiele. Podajemy imię, nazwisko i numer PESEL. Dodatkowo musimy mieć przy sobie dokument potwierdzający te dane, czyli dowód osobisty albo paszport. To, co może sprawiać największą trudność, to konieczność podania numeru karty SIM.

– Numer karty SIM możemy odczytać z tyłu, podnosząc kartę i wyciągając z telefonu – tłumaczy Mateusz Kosmatka z poznańskiego salonu jednej z sieci telefonii komórkowych.

Większość operatorów umożliwia rejestrację kart w swoich punktach. Kartę zarejestrować można także w placówkach Poczty Polskiej i w firmach, które współpracują z firmami telekomunikacyjnymi.

– Uważajmy na osoby, które próbują nam wcisnąć jakąś dodatkową niechcianą usługę odpłatną. Zdarzały się sytuacje, że osoby szły zarejestrować kartę i wychodziły z nowo podpisaną umową na abonament, zupełnie niechcianą. Zupełnie nie wiedziały, że są oszukane. Tak więc uważajmy na to – przestrzega Marek Radwański, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Poznaniu.

Dodatkowo policja ostrzega przed oszustami, którzy w związku z obowiązkiem rejestracji kart w ostatnim czasie uaktywnili się.

– Trzeba pamiętać o tym, że tego rodzaju sytuacje są także okazją dla różnych osób, które niejednokrotnie mogą mieć niejasne intencje – zwraca uwagę Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Mogą na przykład chcieć wyłudzić nasze dane. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że obowiązkowej rejestracji podlegają wszystkie rodzaje kart pre-paid – także te internetowe. Resort tłumaczy, że jeśli odsprzedamy lub oddamy komuś zarejestrowaną na nas kartę, a ta zostanie wykorzystana w przestępczym procederze, to my możemy mieć z tego tytułu nieprzyjemności.

– Osoba, na której nazwisko ta karta została zarejestrowana, z tego tytułu może mieć pewne niedogodności, chociażby związane z tym, że będzie musiała przyjść do prokuratury czy też do wydziału dochodzeniowo-śledczego komendy policyjnej i tam składać stosowne wyjaśnienia, związane z przekazaniem tej karty osobom trzecim – wyjaśnia Andrzej Borowiak z Wielkopolskiej Policji.

Na koniec przypominamy – każdy, kto ma telefon na abonament, nie musi rejestrować swojej karty. Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2016 roku w Polsce było ponad 54 milionów kart SIM, z czego połowa to numery na tak zwaną kartę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl