Lublin – wieża telefonii komórkowej ma stanąć na środku osiedla

Mieszkańcy Lublina sprzeciwiają się postawieniu masztu telefonicznego TMobile na jednym z osiedli z zabudową mieszkalną. Budowla ma mieć 30,5 m wysokości z różnego typu przełączami i anteną. Mieszkańcy obawiają się szkodliwego dla zdrowia i życia promieniowania.

Sprawa dot. blisko 5 tys. osób, które domagają się zmiany decyzji dotyczącej lokalizacji wierzy telefonicznej. Mieszkańcy Sławinka mówią, że zostali pozbawieni swoich praw – o wskazanej lokalizacji szkodliwej budowli dowiedzieli się nieoficjalnie.

Domagamy się od władz weryfikacji dotychczasowego postępowania administracyjnego – mówi Danuta Olchowska-Kubik, mieszkanka dzielnicy Sławinek.

Zostaliśmy pozbawieni możliwości występowania w postępowaniu administracyjnym. Nie uznano nas za strony. Bardzo sprytnie postąpiono, że zawiadomiono tylko właścicieli działek, tu, gdzie są tereny puste, niezabudowane. Tam, gdzie są tereny zabudowane, ci ludzie nie zostali już zawiadomieni, nie są stroną. Są pozbawieni możliwości obrony swoich praw. Uważamy, że naruszone zostało prawo administracyjne, wszystkie zasady po kolei postępowania administracyjnego, jeżeli chodzi o tok postępowania, urzędnicy zmierzają już do wydania pozwolenia. Nie były przeprowadzane żadne konsultacje społeczne z ludźmi, by mogli się oni wypowiedzieć. Dowiedzieliśmy się pokątnie – jeden od drugiego o tym,  co się w ogóle tutaj dzieje. To nie jest właściwe postępowanie urzędników  powiedziała Danuta Olchowska-Kubik. 

Mieszkańcy podkreślają, że miasto chce im „zafundować” inwestycję, która szkodzi zdrowiu, życiu oraz  środowisku, zaburza także ład przestrzenny.

Jak mówią, nie są przeciwko budowie, ale nie chcą jej w środku osiedla mieszkalnego.

RIRM

drukuj