XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników do Kalisza

W Kaliszu odbyła się XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników do św. Józefa. Do tamtejszego sanktuarium z całej Polski przybyli górnicy, hutnicy, stoczniowcy, marynarze i energetycy zrzeszeni w NSZZ „Solidarność”. Robotnicy dziękowali za całoroczną opiekę św. Józefa, który jest ich patronem.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Święty Józefie, wspomagaj robotników w ich twardym bycie codziennym”.

– Hasło odnosiło się faktycznie wprost do robotników, do ich trudnego „dziś”, trudnego „wczoraj” i niepewnego „jutra”. Stąd, pełni ufności, w tej intencji będziemy podążaliśmy do Kalisza, do bazyliki św. Józefa. Po godz. 11.00 złożyliśmy – wspólnie z panem Bogdanem Bisiem, zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej – wiązanki kwiatów na grobach ks. prał. Lucjana Andrzejczaka, współpomysłodawcy Pielgrzymki i naszego kapelana o. Stefana Dzierżka SJ, który był naszym opiekunem zarówno w stanie wojennym, jak i po roku 1989 – powiedział Jan Mosiński, przewodniczący „Solidarności” w regionie Wielkopolski Południowej i jeden z inicjatorów ogólnopolskich pielgrzymek do Kalisza.

Podczas procesji, w asyście pocztów sztandarowych, do bazyliki św. Józefa wprowadzono ampułkę z krwią bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”.

Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył pasterz diecezji kaliskiej ks. bp Edward Janiak. Po zakończeniu Eucharystii wierni przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożyli kwiaty i odmówili modlitwę w intencji Ojczyzny i robotników.

XXIII Pielgrzymce Robotników do św. Józefa w Kaliszu towarzyszyła IX Pielgrzymka Pracodawców i Przedsiębiorców.

RIRM

drukuj