Manifestanci na ulicach Warszawy

Ulicami Warszawy przejdzie dziś wielka ogólnopolska manifestacja: „Dość lekceważenia społeczeństwa”. To protest przeciwko polityce rządu Donalda Tuska. Transmisja w TV Trwam od godz. 12:00. Działacze trzech największych central związkowych pikietują w stolicy od środy.

Dziś manifestacje wyruszą z trzech miejsc Warszawy. Protestujący spotkają się na błoniach przy Stadionie Narodowym, Placu Defilad przy Pałacu  Kultury i Nauki, a także Sejmie.

Wszyscy spotkają się na rondzie de Gaulle’a. Tu uformuje się czoło marszu i ok. godz. 13:00 związkowcy z całej Polski przejdą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy. Na scenie przy Zamku Królewskim odbędzie się finał akcji i wystąpienia liderów trzech central związkowych.

Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”, podkreśla że dziś w Warszawie wraz z ze związkowcami będą protestować wszyscy ci, którzy czują się traktowani w sposób przedmiotowy.

– Zwołujemy nasz parlament złożony z narodu, obywateli. Bo skoro Parlament na Wiejskiej, części koalicji rządzącej, Platformy Obywatelskiej i PSL-u, nie może zadbać o przeciętnego obywatela naszego kraju, zabezpieczyć mu najważniejszych potrzeb, zwołujemy nasz narodowy parlament i będziemy chcieli to tutaj w Warszawie głośno wykrzyczeć. Zapraszam wszystkich tych, którzy się czują lekceważeni – zachęca Piotr Duda.

Szef największej centrali związkowej w Polsce podkreśla, że „jeżeli będzie nas dużo to jesteśmy w stanie coś zrobić i zmienić”.

– Mamy tego pozytywne przykłady. Walczyliśmy o multipleks dla TV Trwam. Wiem, że nie jest to jeszcze koniec drogi, ale upór może doprowadzić do pozytywnego końca – dodał przewodniczący „Solidarności”.

Od środy związkowcy wraz z ekspertami uczestniczyli w debatach, które odbywały się w miasteczku namiotowym przed sejmem. Tysiące pracowników domaga się od rządu premiera Donalda Tuska wycofania z uelastycznienia czasu pracy, podniesienia najniższych wynagrodzeń a także ograniczenia tzw. umów śmieciowych. Po dzisiejszej manifestacji część związkowców wyruszy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy do Częstochowy.

RIRM

drukuj