Protest związkowców w Gdańsku

Trzy największe centrale związkowe będą dziś manifestować w Gdańsku. Protest rozpocznie się o godz. 12:00 przed historyczną bramą nr 2 w Stoczni Gdańskiej. Następnie uczestnicy manifestacji przejdą wałami piastowskimi i jagiellońskimi na Długi Targ, gdzie odbędzie się wiec i wystąpienia liderów związkowych.

Transmisja w TV Trwam od godz. 13:00

Jest to kontynuacja protestów pt.: „Dość lekceważenia społeczeństwa – razem zwyciężymy!” – przeciwko polityce rządu Donalda Tuska.

To protest w imieniu wszystkich Polaków, dlatego nie może zabraknąć nikogo, kto czuje się lekceważony i ignorowany przez rząd – mówi Krzysztof  Dośla, przewodniczący regionu NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.

– Protestujemy w imieniu wszystkich Polaków. Wszystkich tych, którzy czują się lekceważeni, których głos jest dzisiaj wyrzucany do kosza, tak jak to miało miejsce w polskim Parlamencie wobec inicjatywy obywatelskiej, obowiązku szkolnym dla sześciolatków. Tak, jak to miało miejsce wcześniej, w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego, w sytuacji walki o płacę minimalną, w sprawie naszej walki o umowy śmieciowe i ich opodatkowanie, naszej walki o dobre miejsca pracy. Jak to ma miejsce w tym, co się rozgrywa i będzie rozgrywało od 11 listopada w Polsce, czyli pakiet klimatyczny przeciwko któremu też protestujemy, bo on będzie likwidował kilka tysięcy miejsc pracy. Przeciwko temu wszystkiemu chcemy zaprotestować – powiedział Krzysztof Dośla.

Dialog, który proponowano w Komisji Trójstronnej był „dialogiem pozorowanym”, a społeczeństwo domaga się odpowiedzi na podstawowe pytania wynikające z prawa obywateli demokratycznego państwa – dodaje związkowiec.

Coraz częściej, coraz głośniej zadajemy pytanie: czy w tym niepodległym państwie – my Polacy – jesteśmy ludźmi wolnymi? To pytanie staje się coraz bardziej zasadne. Czy my Polacy jesteśmy w stanie korzystać z prawa do współrządzenia, które jest zapisane w Konstytucji. Czy możemy korzystać z prawa choćby do wyrażania swojego zdania, czy swoich opinii. Czy uczestniczymy w takim zakresie, jak to zapisano w Konstytucji, dialogu społecznym, na którym powinna być oparta polska gospodarka. Czy korzystamy z innych praw, które nam gwarantuje ustawa najwyższa w niepodległym, demokratycznym państwie. To są pytania, które przy okazji Święta Niepodległości należy zadać. Ale oprócz zadawania, należy zacząć swoje prawa egzekwować – dodał Krzysztof Dośla.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl