„S” chce wzmocnienia kontroli ws. przestrzegania ograniczenia handlu w niedziele

Handlowa „Solidarność” zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o wzmocnienie kontroli ws. przestrzegania ograniczenia handlu w niedziele. Chodzi o sklepy, które omijają zapisy ustawy, np.: zmieniając rodzaj przeważającej działalności w rejestrze Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Placówki, przyjmując chociażby status pocztowy, korzystają z ustawowych włączeń.

Problem zauważyło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort zapowiedział nowelizację ustawy w tym zakresie. To realizacja postulatu „Solidarności”.

Związek chce przede wszystkim, aby PIP poprawił skuteczność kontroli oraz kierowania odpowiednich wniosków do sądu.

Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara podkreślił, że obchodzenie ustawy jest bardzo dużym problemem.

– Problem wynika ze zmiany PKD, a więc są sklepy spożywcze czy monopolowe, które na potrzeby pracy w niedzielę i zmuszania pracowników do przyjścia do pracy w niedzielę, zmieniają profil działalności, co oczywiście nie jest uczciwe i zgodne z prawdą. Sklep monopolowy nie osiąga 50 proc. ze sprzedaży np. tytoniu, a te sklepy zmieniają PKD na przeważającą sprzedaż tytoniu. Udają (…) kioski z papierosami – tłumaczył Alfred Bujara.

W najbliższych dniach Handlowa „Solidarność” zwróci się do marszałka Sejmu oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o dofinansowania działań PIP. Chodzi o to, aby Inspekcja mogła w pełni realizować działalność kontrolną, dotyczącą ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl