fot. PAP/Tomasz Gzell

Posłowie zajmą się nowelą ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę

W tym tygodniu posłowie zajmą się nowelą ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Autorem noweli przepisów jest PiS. Chodzi w nich o wykluczenie m.in. otwierania sklepów z usługami pocztowymi. Lukę w obecnych regulacjach wykorzystywała głównie jedna z sieci handlowych.

Propozycja zmian w tym zakresie to także odpowiedź na część postulatów „Solidarności”.  Związek chciał jeszcze ograniczenia godzin pracy w sklepach w sobotę i poniedziałek.

Na razie czekamy na efekty prac sejmowych, będziemy się do nich odnosić – powiedział Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarności”.

– Przedmiotem obecnej pracy jest takie doprecyzowanie przepisów, aby te przysłowiowe ,,Żabki” nie mogły być placówkami pocztowymi, bo to jest ewidentna fikcja. Jest to robione wyłącznie po to, aby obejść to prawo, niezgodnie z intencją ustawodawcy oraz pomysłodawców ustawy. Rozpatrywana jest także kwestia doprecyzowania jacy członkowie rodziny mogą pomagać tym drobnym punktom handlowym, które są prowadzone bezpośrednio przez właściciela – mówił Marek Lewandowski.

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem prac Sejmu, II czytanie projektu zmian ma odbyć się w środę po południu. Tego dnia rano dokument ma zaopiniować sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. Niewykluczone więc, że już w piątek rano projekt zostanie przegłosowany.

RIRM

drukuj