fot. PAP

Będzie wspólny projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego za dwa miesiące może trafić do Sejmu. Autorem dokumentu są związki zawodowe i pracodawcy.

Podczas spotkania dotyczącego nowej formuły dialogu społecznego ze strony rządu padły deklaracje o pracy nad projektem.

Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”, nie wykazuje tyle optymizmu co minister pracy, który nie wykluczył, że ustawa mogłaby zostać uchwalona jeszcze przed wakacjami.

– Według tego, co mówi minister pracy, pan Władysław Kosiniak-Kamysz, prace ulegną teraz znacznemu przyspieszeniu. Minister chciałby, żeby już na wakacje ten projekt trafił do Sejmu. My tacy optymistyczni nie jesteśmy. Te negocjacje miały jednak dosyć burzliwy przebieg. Były różne momenty, które wskazywały nawet, że może się to nie udać. Dziś jednak jesteśmy bliżej niż dalej finału. Myślę, że w ciągu paru miesięcy powinniśmy – przynajmniej ten kompromis – doprowadzić do końca – powiedział Marek Lewandowski.

W przeciągu dwóch tygodni planowane jest kolejne spotkanie. Wówczas to strona rządowa ma zaproponować swoje poprawki.

Od końca czerwca 2013 r. spotkania Komisji Trójstronnej odbywają się bez udziału strony związkowej. Związki zawiesiły swój udział, bo uznały, że dialog jest pozorowany, a ich postulaty nie są brane pod uwagę przez rząd.

RIRM

drukuj