Rolnicy blokują drogę krajową A5

Na drodze krajowej A5 w woj. wielkopolskim między Krobią a Miejską Górką rolnicy w ramach protestu blokują drogę. Manifestacja to sprzeciw wobec przekształceń terenów rolniczych na kopalnie węgla brunatnego.

Rolnicy alarmują, że powstanie w tym rejonie kopalni doprowadziłoby de facto do likwidacji wsi, gospodarstw rolnych, a także dobrze prosperujących firm.

Gospodarze ostrzegają, że teren w promieniu 50 kilometrów od odkrywki zostanie odwodniony. A to tylko krok do degradacji środowiska.

Na takim typowo rolniczym terenie, na którym ja tutaj mieszkam od pokoleń, próbuje się otworzyć kopalnię – odkrywkę węgla brunatnego. Jest to bardzo, bardzo duże zagrożenie dla nas, bo z powierzchni zniknie około dwadzieścia wiosek, w tym trzy kościoły, trzy cmentarze. Ludzie stracą pracę, stracą wszystko. Ja pytam się rządzących, jak my to mamy rozumieć, że na tym terenie, gdzie od pokoleń żyjemy tylko z rolnictwa i to rolnictwo jest bardzo mocno ugruntowane. I kultura rolna jest tu od pokoleń, dlatego próbujemy się przeciwstawić – mówi Zbigniew Gała, rolnik z Krobi w woj. wielkopolskim.

W ubiegłym tygodniu przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu przeciwko przekształceniom terenów rolniczych w górnicze manifestowało kilkuset rolników. Nie było jednak odzewu ze strony władz samorządowych.

W związku z tym, rolnicy zapowiadają, że będą protestować do skutku. Nie wykluczają przyjazdu do Warszawy i zorganizowania tam manifestacji.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj