Rolnicy bezsilni wobec utylizacji trzody

Ministerstwo Rolnictwa nie wyklucza utylizacji trzody w związku z ASF, a rolnicy skarżą się, że zostali w tej sytuacji pozostawieni sami sobie.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa, minister Stanisław Kalemba poinformował, że jego resort rozważa utylizację przerośniętych sztuk tuczników wieprzowych ze strefy buforowej wokół granicy białoruskiej. W miejscu tym wykryto występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików.

Minister wyjaśniał, że do takiego kroku skłania fiasko rozmów z wielkimi przetwórcami, którzy nie zdecydowali się na skup mięsa ze strefy buforowej w ramach uzupełniania rezerw Agencji Rezerw Materiałowych.

Głos zabrał też Leszek Wereda, przedstawiciel protestujących rolników powiatu łosickiego.

-Zostaliśmy zostawieni sami sobie. Ludzie mają po kilkaset sztuk świń, które w tej chwili ważą 150- 200 kg. Ciekawy jestem, kto tym rolnikom za te świnie zapłaci. Druga sprawa, chcę tu wszystkich zapewnić, że w Polsce, ani na wschodzie, ani na zachodzie nie ma pomoru świń. Ten pomór jest w gabinetach. Trzy tygodnie jeździmy ze spotkania na spotkanie i słuchamy, spotykamy się, rozmawiamy, coś tam się dzieje, Bruksela, Warszawa, Łosice… W Łosicach był minister, wiceminister i obiecywali, że ruszy skup, że wszystko będzie dobrze. Ruszyło? „Figa z makiem”- nic nie ruszyło, chłopi na drogi musieli wyjść, to się ruszyło – podsumował rolnik.

W Łosicach na Mazowszu około 100 rolników blokuje dziś drogę krajową nr 19. Planowane są też inne protesty.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl