Wyjątkowo niska cena owoców miękkich w naszym kraju

Producenci owoców skarżą się na niskie ceny skupu owoców. Lubelski Rynek Hurtowy „Elizówka” chce dzierżawić chłodnię grupy producenckiej Lubsad. Umożliwi to prowadzenie skupu owoców, co przełoży się na ich ceny.

Rolnicy mogą liczyć na około 30 groszy za kilogram czarnej porzeczki i około 1.70 zł za kilogram wiśni.

–  Jak państwo wiecie, jest tragiczna sytuacja na rynku owoców miękkich – mówił prof. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Wojewoda dodał, że cen na rynku owoców nie ustala polski rząd. Ceny są cenami rynkowymi i zależą od podmiotów skupujących.

Polityk sądzi, że należy przywrócić państwu możliwość ingerowania i interweniowania na rynku rolnym.

– Ta możliwość została zaprzepaszczona przez naszych poprzedników z PSL i PO. Winne jest zwłaszcza PSL, bo to ludowcy rządzili polską wsią przez 15 lat – powiedział polityk.

Nie ma ani jednego zakładu przetwórstwa rolno-spożywczego, ani żadnego zakładu skupującego w rękach Skarbu Państwa.

– Sprywatyzowano wszystko, co było na rynku przetwórstwa rolno-spożywczego i odcięto państwu rękę, dzięki której mogło ono interweniować na rynkach rolnych – stwierdził lubelski wojewoda.

Lubelski Rynek Hurtowy „Elizówka” chce dzierżawić chłodnię grupy producenckiej Lubsad. Umożliwi to prowadzenie skupu owoców, co przełoży się na ich ceny.

– Jest decyzja, żeby Rynek Hurtowy „Elizówka” jako spółka Skarbu Państwa wszedł w posiadanie chłodni i rozpoczął skup owoców miękkich po to, żeby mógł być pewnym graczem na tym rynku – mówił prof. Przemysław Czarnek.

Tomasz Solis z Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji w „Elizówce” powiedział, że chodzi o dzierżawę zakładu chłodniczego w Poniatowej, któremu grozi upadłość.

– Chcieliśmy wejść w restrukturyzację tego przedsiębiorstwa, ale okazało się, że sąd podjął inną decyzję i poszedł w kierunku upadłości – powiedział Tomasz Solis.

Obecnie prowadzone są rozmowy z syndykiem

– Mamy taką umowę z panią syndyk, że będziemy wydzierżawiać ten zakład i uruchamiać w nim produkcję w jak najszybszym tempie – stwierdził.

Wojewoda Lubelski zapowiedział także budowę na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego „Elizówka” – Centrum Obsługi Rolnictwa.

– Rolnik ma być obsłużony w „jednym okienku”. Taka jest idea utworzenia tego centrum – podsumował Przemysław Czarnek.

Ponadto Centrum Obsługi Rolnictwa skupiać ma agendy rządowe, inspekcje i inne organizacje służące rolnictwu, które obecnie funkcjonują w różnych miejscach w Lublinie i regionie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl