Susza kolejnym problem rolników

Wielu rolników nie zdążyło jeszcze oszacować strat w uprawach po wiosennych przymrozkach, a mają kolejny problem – suszę. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach poinformował, że susza rolnicza pojawiła się w ostatnich tygodniach. Najbardziej zagrożone niedoborem wody są zboża jare uprawiane na glebach lekkich.

Susza rolnicza występuje w siedmiu województwach. Najbardziej odczuwalna jest w województwie lubelskim i świętokrzyskim. Tymczasem w 971 polskich gminach komisje wciąż oceniają straty po wiosennej klęsce żywiołowej. Resort rolnictwa i rozwoju wsi podał, że dotychczas straty w uprawach rolnych wyniosły blisko 400 mln zł. Z powodu wiosennych przymrozków ucierpiało prawie 22 tys. gospodarstw rolnych.

Senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa, zaznacza, że informacje o szkodach odniesionych w uprawach rolnych są wciąż zbierane, a program pomocy rolnikom cały czas planowany.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje przyznać dotacje do hektara strat, tak jak było w poprzednich latach. Na razie nie ma mowy o kwocie, jaka będzie przyznana na dany hektar ze względu na to, że nie znamy jeszcze skali. […]Dopiero po podliczeniu skali tych zniszczeń ministerstwo przygotuje wskaźnik i policzy, ile środków będzie mogło zgromadzić i ile będzie można rolnikom tych strat zrekompensować – mówi Jerzy Chróścikowski.

Gwałtowne przymrozki, które zaatakowały znaczny rejon naszego kraju w okresie marca i kwietnia, spowodowały znaczne straty w uprawach kukurydzy, buraka cukrowego, czereśni, truskawek czy rzepaku.

 RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl