fot. PAP/Artur Reszko

Rząd przyjmie rozwiązanie ws. ASF jeszcze w tym tygodniu

Do końca tygodnia rząd powinien przyjąć projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń – zapowiedział Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Szef resortu rolnictwa liczy, że w przyszłym tygodniu dokument trafi do Sejmu.

Projekt specustawy przewiduje wykup ze strefy ochronnej zwierząt, które osiągnęły wagę ubojową, i przerobienie mięsa na konserwy – tłumaczył minister na konferencji prasowej.

Głównym celem tej ustawy jest potrzeba zapewnienia możliwości zagospodarowania produktów pochodzenia zwierzęcego do spożycia przez ludzi, wyprodukowanych z mięsa świń wolnych od wirusa, utrzymywanych na obszarach, na których wprowadzono ograniczenia w związku z wystąpieniem tego wirusa na terytorium Polski. Ta ustawa przewiduje zwolnienie podmiotów z ustawy o zamówieniach publicznych przy zakupie tego mięsa, przetworów – myślimy tu przede wszystkim o konserwach – podkreślał Krzysztof Jurgiel.

Ministerstwo przygotowuje także inną specustawę, która zmieni kilka ustaw w sprawach dotyczących warunków chowu i hodowli świń. Jej projekt ma być procedowany przez Sejm 12 września.

Minister dodał, że resort przewiduje też rekompensaty za zaniechanie hodowli trzody chlewnej na 3 lata. Jeżeli w tym czasie nie zostanie wykryty na danym terenie wirus ASF, rolnicy będą mogli powrócić do produkcji.

Dziś szef polskiego resortu rolnictwa będzie rozmawiał w Brukseli z unijnym komisarzem zajmującym się bezpieczeństwem żywności. Rozmowa ma dotyczyć m.in pozyskania pieniędzy na rekompensaty dla rolników w związku z ASF.

RIRM

drukuj