Blisko 50 młodych żubrów pojawiło się w Bieszczadach

Blisko 50 młodych żubrów dołączyło w ostatnich tygodniach do żyjących na wolności stad w Bieszczadach. Od początku roku o pięć żubrzych cieląt wzbogaciła się też zagroda pokazowa w Mucznem.

Cielaki wróciły wraz z matkami, które od czerwca wydawały je na świat w leśnych ostępach; z dala od macierzystych stad” – powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Przypomniał, że „żubrzyce rodzą zazwyczaj jedno cielę co dwa lata, a nowonarodzone ważą 20-30 kg”.

Jeśli zima jest ostra, to około połowa z nich nie dożywa roku. Giną w wyniku chorób, wypadków, np. łamią kończyny podczas pokonywania przeszkód terenowych. Jaki będzie realny przyrost bieszczadzkiej populacji żubrów ocenimy dopiero w lutym, marcu; wtedy leśnicy dokonują corocznych szacunków stanu zwierzyny” – wyjaśnił rzecznik.

Żubrzyce dojrzewają płciowo w drugim, trzecim roku życia. Z kolei samce dojrzałość osiągają w trzecim roku; jednak w rozrodzie uczestniczą przeważnie pomiędzy siódmym a dwunastym rokiem życia. Ciąża u żubrów trwa 256 dni. Ruja zazwyczaj zaczyna się na przełomie sierpnia i września, wtedy też żubry gromadzą się w duże stada. Będą w nich przebywać do wiosny.

Z kolei przez całe lato samice i cielęta przebywają w mniejszych stadach.

Natomiast stare byki trzymają się osobno, a młodsze osobniki tworzą wtedy tzw. grupy kawalerów, wiodące spokojny żywot do czasu rui” – zauważył Marszałek.

W sierpniu kolejne, już piąte w tym roku żubrzątko urodziło się także w zagrodzie pokazowej żubrów w Mucznem. Tym razem matką została żubrzyca przywieziona ze Szwajcarii – dodał rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Aktualnie w zagrodzie żyje 17 żubrów. Jesienią część zostanie wypuszczona na wolność i trafi do doliny górnego Sanu. Kilka lat temu, z uwagi na panującą gruźlicę, trzeba było wyeliminować żyjące tam stado.

Wcześniej sześć osobników z zagrody w Mucznem dołączyło już do stad żyjących na wolności w nadleśnictwach Komańcza i Lutowiska.

W Bieszczadach, w dwóch odizolowanych od siebie dzikich populacjach, żyje ponad 350 żubrów.

Żubry rasy białowiesko-kaukaskiej w stanie dzikim znajdują się wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl