Brytyjski rząd odrzucił petycję o ponowne referendum ws. Brexitu

Brytyjski rząd formalnie odrzucił dziś internetową petycję podpisaną przez 4,1 mln osób domagających się ponownego referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

W referendum z 23 czerwca blisko 52 procent Brytyjczyków (17,4 mln) opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, podczas gdy za jej pozostaniem w Unii było 48 proc. (16,1 mln). Frekwencja wyniosła ponad 72 procent. Większość polityków uznała, że należy wybór ten uszanować, ale część z tych Brytyjczyków, którzy głosowali za pozostaniem, z trudem się z tym godzi.

Petycja wzywała rząd do wprowadzenia przepisu, wymagającego powtórzenia referendum, jeśli liczba głosów za którymś z rozwiązań nie osiągnie 60 procent, a frekwencja będzie niższa niż 75 procent.

W imieniu rządu Foreign Office odpowiedziało, że ustawa o referendum nie wyznaczyła minimalnego progu ani dla rezultatu, ani dla frekwencji.

Premier i rząd jasno dali do zrozumienia, że jest to jedno głosowanie w ciągu pokolenia i, jak powiedział premier, decyzję należy respektować – wyjaśniło ministerstwo.

Obie kandydatki na miejsce Davida Camerona jako przewodniczącego Partii Konserwatywnej i premiera, oceniły, że rezultat referendum nie powinien być kwestionowany i Brexit należy przeprowadzić.

– Brexit znaczy Brexit – stwierdziła szefowa MSW Theresa May w przemówieniu zapowiadającym, że będzie ubiegać się o fotel premiera.

May była za pozostaniem w Unii, ale nie figurowała na czele kampanii za pozostaniem w UE.

Jej rywalka, wiceminister energii Andrea Leadsom, jedna z najgorliwszych zwolenniczek Brexitu przed referendum, uważa, że Wielka Brytania rozkwitnie, pozostając poza blokiem unijnym.

W opublikowanym w sobotę sondażu dla dziennika ,,The Independent” 40 procent Brytyjczyków popiera rozpisanie drugiego referendum w sprawie wyjścia ich kraju z Unii, ale aż 44 procent jest temu pomysłowi przeciwnych. W sondażu uczestniczyło 2000 respondentów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl