MSZ: na szczycie NATO poparcie aspiracji Gruzji do członkostwa

Szefowie dyplomacji państw członkowskich NATO wyrazili poparcie dla aspiracji Gruzji do członkostwa w Pakcie Północnoatlantyckim – poinformował PAP dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak po sesji na szczycie NATO w Warszawie poświęconej temu krajowi.

– Głównym tematem spotkania były perspektywy członkostwa Gruzji w Pakcie Północnoatlantyckim. Wszystkie delegacje obecne na spotkaniu wyraziły poparcie dla aspiracji gruzińskich do członkostwa w Sojuszu. Podczas rozmowy delegacje z uznaniem wyrażały się o udziale Gruzji w misjach natowskich – mówił Rafał Sobczak.

Według niego wyrażano także uznanie dla reform przeprowadzanych obecnie w Gruzji.

Silnego wsparcia dla Tbilisi udzielił wcześniej na konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

– Będziemy przekonywać, by Gruzja stała się jak najszybciej członkiem NATO, bo to jest polityka wszystkich polskich rządów od wielu, wielu lat – zaznaczył szef MSZ.

Aspiracje Gruzji spotykają się z ostrymi protestami Rosji. Tbilisi nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Moskwą od czasu wojny w Południowej Osetii w 2008 roku.

Perspektywy wejścia do Sojuszu otwarto przed Gruzją w czasie szczytu NATO w Bukareszcie w kwietniu 2008 roku. Sprzeciw Berlina i Paryża, które obawiały się napięć w stosunkach z Moskwą, uniemożliwił jednak wówczas przyznanie Tbilisi – podobnie, jak Kijowowi – planu działań prowadzących do członkostwa, jednak Gruzji twardo obiecano, że może ona liczyć na przystąpienie do Sojuszu w przyszłości.

Podczas szczytu NATO w Chicago w maju 2012 roku potwierdzono, że drzwi Sojuszu pozostają dla Gruzji otwarte. Na szczycie NATO w Newport we wrześniu 2014 roku Sojusz zapowiedział, że pomoże Gruzji w dostosowaniu się do wymogów NATO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl