Stoltenberg: następny szczyt NATO odbędzie się w 2017 r. w Brukseli 

NATO rozszerzy działania na Morzu Śródziemnym, by pomóc UE w walce z przemytem ludzi – oświadczył w sobotę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Poinformował, że następny szczyt NATO odbędzie się w 2017 r., w nowej kwaterze głównej w Brukseli.

– Będziemy współpracować blisko z unijną operacją „Sophia” prowadzoną w centralnej części Morza Śródziemnego. Będziemy także opierać się na naszej udanej współpracy z Unią Europejską, dotyczącej walki ze szmuglowaniem ludzi w obszarze Morza Egejskiego – powiedział sekretarz generalny NATO.

Celem operacji Sophia, uruchomionej latem ubiegłego roku, jest zwalczanie przemytników ludzi na Morzu Śródziemnym. Unijne okręty operują na wodach międzynarodowych. W ramach operacji udało się uratować kilkanaście tysięcy rozbitków; aresztowano także kilkadziesiąt osób pod zarzutem udziału w przemycie ludzi.

Szef NATO powiedział też, że w piątek odbyło się spotkanie w formacie NATO-Gruzja.

Podkreśliliśmy nasze silne wsparcie praktyczne. Nasze wysiłki mają na celu wzmocnienie zdolności obronnych Gruzji. Chcemy pomóc temu krajowi, aby w przyszłości mógł uzyskać członkostwo w NATO – powiedział.

Stoltenberg poinformował, że następny szczyt NATO obędzie się w 2017 r. w nowej kwaterze głównej w Brukseli.

PAP/RIRM

drukuj