fot. flickr.com

Unijne naciski ws. relokacji nielegalnych imigrantów

Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości opowiedział się za odrzuceniem skarg Węgier i Słowacji na przymusowe przyjmowanie uchodźców. Tę skargę poparła także Polska. Ostateczną decyzję Trybunału Stanu poznamy jesienią.

W ramach programu relokacji kraje Unii Europejskiej zobowiązały się w 2015 roku do przejęcia w ciągu dwóch lat od Grecji i Włoch co najmniej 98 tys. uchodźców, aby odciążyć te państwa. Dla każdego unijnego kraju przypisano kwotę uchodźców. Słowacja i Węgry zaskarżyły tę decyzję do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, twierdząc, że jest ona niezgodna z prawem. Polskie władze poparły skargę. Jednak rzecznik generalny odrzucił większość argumentów i uznał, że program relokacji jest odpowiedni.

W ramach programu relokacji Polska i Węgry nie przyjęły ani jednego uchodźcy. Słowacja i Czechy wstrzymały realizację programu, uzasadniając to obawami związanymi z falą islamistycznych zamachów w Unii Europejskiej w ostatnich latach. Ostateczny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest oczekiwany po letniej przerwie, najpóźniej jesienią.

TV Trwam News/RIRM

drukuj