Odnaleziono szczątki Zygmunta Góralskiego ps. Chmura

Instytut Pamięci Narodowej prawdopodobnie odnalazł szczątki Zygmunta Góralskiego ps. Chmura. Czaszkę ze śladem po kuli należącą najprawdopodobniej do ofiary komunizmu, straconego w 1953 r., znaleziono na cmentarzu w Poznaniu.

W ustaleniu miejsca pochówku pomogły zapisy z ksiąg cmentarnych. Ostateczna identyfikacja będzie jednak możliwa po przeprowadzeniu badań genetycznych. Na szczątki natrafili pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk podkreślał, że na fakt, iż odnaleziono Zygmunta Góralskiego ps. Chmura wskazuje wiele dowodów.

– Spokojnie możemy oczekiwać na wyniki badań genetycznych, bowiem miejsce, które wytypowaliśmy, gdzie mogłyby być szczątki Zygmunta Góralskiego ps. Chmura, istotnie było tym, gdzie         szczątki człowieka noszącego ślady po strzale w głowę odnaleźliśmy, a także pogrzebany człowieka w pół trumnie, a więc skrzyni bez wieka. Ułożenie tych szczątków daje nam powody do optymizmu. Spokojnie oczekujemy na wyniki badań genetycznych i bardzo się cieszę, że do innych miast, gdzie prowadzimy prace i gdzie odnajdujemy szczątki, może dołączyć także Poznań – stwierdził prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Zygmunt Góralski od 1949 r. pracował jako strażnik więzienny w Wągrowcu, przystąpił do AK Ziemi Wielkopolskiej. W 1950 r. wypuścił na wolność dwóch osadzonych za nielegalne posiadanie broni. Zbiegł do lasu i bezskutecznie starał się przyłączyć do oddziału partyzanckiego.

W 1952 r. został aresztowany w wyniku obławy. Rozstrzelano go 30 marca 1953 r. Był ostatnim więźniem politycznym zgładzonym w okresie stalinowskim w Wielkopolsce.

RIRM

drukuj