Kreml o sankcjach USA: smutna wiadomość dla relacji dwustronnych

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że z punktu widzenia relacji dwustronnych przyjęcie w Izbie Reprezentantów USA ustawy o sankcjach wobec Rosji jest „bardzo smutną wiadomością”. Zaznaczył, że nie ocenia sankcji, dopóki nie weszły w życie.

„Chodzi o projekt ustawy, dlatego nie będziemy wydawać na razie jakichś merytorycznych ocen. Stosunek (do sankcji) zostanie sformułowany po wnikliwej analizie; decyzja bez wątpienia zostanie podjęta przez szefa państwa, prezydenta Władimira Putina” – powiedział rzecznik.

Podkreślił, że należy poczekać, aż projekt, który powinien jeszcze trafić do Senatu USA, stanie się ustawą.

Zarazem zdaniem rzecznika Kremla, już można powiedzieć, że wiadomości są nadzwyczaj smutne z punktu widzenia stosunków rosyjsko amerykańskich. Są one – kontynuował Pieskow – nie mniej przygnębiające z punktu widzenia prawa międzynarodowego i międzynarodowych relacji handlowych.

Izba Reprezentantów przyjęła we wtorek projekt ustawy, która wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej. Projekt musi jeszcze zaaprobować Senat i podpisać prezydent Donald Trump. Przed głosowaniem Steny Hoyer, jeden z liderów Demokratów, powiedział, że nałożenie nowych sankcji zostało uzgodnione w związku z ingerencją Rosji w wybory prezydenckie w USA oraz z zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie.

 PAP/RIRM

drukuj