fot. strazgraniczna.pl

Podlaskie: Straż Graniczna zatrzymała przemyt papierosów wartych ponad 6 mln zł

Próbę przemytu blisko 437 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 6,1 mln zł udaremnili funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Kontrabanda jechała w ciężarówce z Litwy; według dokumentów, miał to być ładunek elementów plastikowych transportowanych do Niemiec.

Na przemyt natrafił patrol SG, dokonujący kontroli na drodze krajowej nr 8 w powiecie augustowskim. Działania dotyczyły legalności przewozu odpadów – poinformowała w piątek rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.

W czasie kontroli ciężarówki na litewskich numerach rejestracyjnych, podejrzenia funkcjonariuszy wzbudziło zachowanie kierowcy, 33-letniego Litwina. Podjęto decyzję o otwarciu naczepy i szczegółowej kontroli ładunku, którym miały być elementy plastikowe. Okazało się, że w środku są kartony z papierosami bez polskich znaków akcyzy. W sumie było to blisko 437 tys. paczek papierosów.

Szacunkowa wartość ujawnionej kontrabandy, to ponad 6,1 mln. zł.

„Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży w Polsce, straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ponad 10 mln zł” – dodała mjr Katarzyna Zdanowicz.

Kierowca odpowie przed sądem za przestępstwa skarbowe. Grozi mu wysoka grzywna lub do 3 lat więzienia, albo obie te kary łącznie. Dla potrzeb śledztwa zabezpieczono ciężarówkę i nielegalny ładunek.

To największy w tym roku przemyt nielegalnych papierosów, ujawniony przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG. W maju w powiecie suwalskim nieco mniejszy ładunek odkryli oni w innej ciężarówce, na litewskich numerach rejestracyjnych. Kierowca zapewniał wtedy, że wiezie meble do Czech. Okazało się, że było to 360 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 5 mln zł. Wtedy również samochód zatrzymano do kontroli w ramach sprawdzania legalności transportu odpadów.

W sumie, w tym roku, funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali tytoniową kontrabandę o łącznej wartości 19 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl