fot. twitter.com/Straz_Graniczna

Lubuskie: 36 migrantów w ciężarowym aucie zatrzymanym przy granicy

W granicznym Kostrzynie nad Odrą w skontrolowanym ciężarowym peugeocie funkcjonariusze Straży Granicznej znaleźli 36 Syryjczyków. Wraz z nielegalnymi migrantami zatrzymano dwóch Polaków – poinformował dziś rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, por. SG Paweł Biskupik.

Do zatrzymania grupy migrantów i ich kurierów doszło 25 września w godzinach wieczornych. W granicznym Kostrzynie nad Odrą strażnicy graniczni z placówki w Gorzowie Wielkopolskim skontrolowali dostawczego peugeota na polskich tablicach jadącego w kierunku granicy z Niemcami.

Po zatrzymaniu kierowca pojazdu próbował uciec, jednak ścigający go funkcjonariusz Straży Granicznej – po oddaniu strzału ostrzegawczego – ujął uciekiniera. Okazało się, że obywatel Polski w przestrzeni ładunkowej auta przewoził 36 Syryjczyków. Strażnicy graniczni zatrzymali także drugiego Polaka, kierowcę samochodu osobowego, który pilotował ciężarowego peugeota.

Po sprawdzeniach ustalono, że obywatele Syrii posiadają słowackie tytuły pobytowe uprawniające ich jedynie do legalnego pobytu na terytorium Słowacji. Sami cudzoziemcy oświadczyli, że ze Słowacji dostali się do Polski z zamiarem dotarcia do Niemiec.

Polaków zatrzymano za udzielenie pomocy migrantom w nielegalnym usiłowaniu przekroczenia polsko-niemieckiej granicy. Decyzją sądu obaj zostali aresztowani na trzy miesiące. Grozi im nawet do ośmiu lat więzienia” – powiedział rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Przemycani przez Polaków obywatele Syrii usłyszeli zarzuty usiłowania przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy i dobrowolnie poddali się karze sześciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

„35 Syryjczyków pouczono o obowiązku niezwłocznego udania się do państwa, w którym mają prawo pobytu oraz o konsekwencjach jego niewykonania, po czym opuścili oni placówkę Straży Granicznej. Natomiast wobec jednego cudzoziemca z zatrzymanej grupy skierowano wniosek do sądu o umieszczenie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców” – wskazał por. SG Paweł Biskupik.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl