fot. PAP/EPA

Azerowie wrócą do Górskiego Karabachu?

Do Armenii uciekło już około 85 tysięcy Ormian z Górskiego Karabachu. Zdaniem niezależnych badaczy oznacza to, że enklawę opuściła prawie cała jej ludność.

Exodus Ormian rozpoczął się w ubiegłym tygodniu po zwycięskiej ofensywie Azerbejdżanu i upadku separatystycznego rządu Górskiego Karabachu.

Władze Azerbejdżanu zapewniały, że zagwarantują mieszkańcom enklawy ochronę należną mniejszościom etnicznym, jednak to nie zatrzymało ucieczki Ormian.

W ocenie politologa, prof. Macieja Munnicha, Górski Karabach zasiedlą teraz Azerowie.

– Będzie to przede wszystkim integralna część Azerbejdżanu, beż żadnej autonomii i Ormian. Pewnie jakaś niewielka grupa zostanie, ale będzie ich niewiele. Z kolei do Górskiego Karabachu wrócą Azerowie, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu stamtąd przez Ormian na początku lat 90. Z pewnością Górski Karabach zmieni swoje etniczne oblicze i będzie od tej pory azerski, a nie ormiański – wskazał prof. Maciej Munnich.

Po kapitulacji Górskiego Karabachu władze Armenii zapowiadały, że są gotowe przyjąć 40 tys. uchodźców. Później premier Nikola Paszynian zapewnił, że kraj przyjmie wszystkich chętnych.

Armenia liczy około 2,8 mln ludności i napływ 90 tys. uchodźców przed nadchodzącą zimą grozi kryzysem humanitarnym.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl