fot. strazgraniczna.pl

Lubuskie: 15 Syryjczyków próbowało nielegalnie wyjechać przez Polskę do Niemiec

Funkcjonariusze SG z Tuplic (Lubuskie) zatrzymali 15 obywateli Syrii, którzy nielegalnie przyjechali do Polski i nielegalnie usiłowali wyjechać do Niemiec. Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty – poinformowała w czwartek rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Joanna Konieczniak.

„Cudzoziemcy przyznali się do zarzucanego czynu i dobrowolnie poddali się karze pięciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Wobec kierowcy prokurator wniósł do sądu o rok więzienia z warunkowym zawieszeniem na okres trzech lat” – powiedziała rzeczniczka.

Komendant Placówki SG w Tuplicach wszczął również postępowanie zmierzające do wydania obcokrajowcom decyzji nakazujących opuszczenie Polski. Jak wskazała jednak Konieczniak, z uwagi na sytuację polityczną w Syrii, od dłuższego czasu wstrzymane jest odsyłanie ludzi do tego kraju. Syryjczycy zostaną zobowiązani do zgłaszania się co drugi tydzień do Placówki w Tuplicach.

Do zatrzymania tej grupy nielegalnych imigrantów doszło we wtorek. Obywatele Syrii podróżowali busem na słowackich numerach rejestracyjnych. Kierowcą auta był ich rodak, który był uprawniony jedynie do pobytu na Słowacji.

PAP

drukuj