Służby zakończyły fazę przygotowań zabezpieczenia ŚDM

Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna a także Biuro Ochrony Rządu rozpoczynają fazę realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa Światowych Dni Młodzieży.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej z przedstawicielami wszystkich służb poinformował, że faza przygotowań została zakończona.

Przypomniał, że ŚDM zabezpiecza kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy.

– To dla nas wyróżnienie i wielki zaszczyt, że po raz drugi w historii Polska jest gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. Mówiłem o tym wielokrotnie, jeszcze raz to powtórzę, że na straży bezpieczeństwa pielgrzymów stoi ponad 38 tys. funkcjonariuszy służb podległych szefowi MSWiA, ale także służb, które podlegają innym ministrom – podkreślał Mariusz Błaszczak.

Minister zaapelował, aby wszyscy, którzy widzą, że dzieje się coś niepokojącego, zgłaszali to do patrolujących ulice funkcjonariuszy.

Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk powiedział, że pierwszy dzień ŚDM był spokojny i bezpieczny.

– We wczorajszej Mszy św. inauguracyjnej na krakowskich Błoniach udział wzięło ponad 200 tys. pielgrzymów. Nabożeństwo obyło się bez jakichkolwiek zakłóceń. Odnotowaliśmy dwie problematyczne sytuacje, związane tak naprawdę z wypadkami losowymi, z warunkami atmosferycznymi, które spowodowały, że na stację Kraków Główny nie dojechały o czasie trzy pociągi – wskazał nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.

W ŚDM bierze udział młodzież ze 187 krajów.

RIRM

drukuj