Papież odleciał z Rzymu do Krakowa

Ojciec Święty Franciszek wyruszył w podróż do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. To piętnasta zagraniczna pielgrzymka od początku jego pontyfikatu i pierwsza wizyta w Polsce w jego życiu.

Samolot linii lotniczych Alitalia z Papieżem, jego najbliższymi współpracownikami, świtą i ponad 70 dziennikarzami z całego świata, wśród których są wysłannicy polskich mediów, wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino.

To kolejna podróż Ojca Świętego, której program jest bardzo napięty. W ciągu pięciu dni papież Franciszek weźmie udział w uroczystościach ŚDM, zgodnie ze scenariuszem nakreślonym przez ich inicjatora Jana Pawła II przed 30 laty.

Złoży także wizyty w Częstochowie i na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz–Birkenau. Będzie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i w Sanktuarium świętego Jana Pawła II, w krakowskim szpitalu pediatrycznym, a jeszcze w środę, wkrótce po przylocie będzie na Wawelu.

W trakcie podróży Papież wygłosi sześć przemówień, trzy homilie podczas Mszy św. i raz rozważania przed modlitwą Anioł Pański.

Krakowskie Światowe Dni Młodzieży są pierwszymi wyznaczonymi przez Franciszka. Poprzedni zlot, w Rio de Janeiro w 2013 roku, Ojciec Święty „odziedziczył” po Benedykcie XVI, który wyznaczył jego czas i miejsce, ale pół roku przed ŚDM w Brazylii ustąpił z urzędu.

Urodzony w Argentynie papież Franciszek (Jorge Bergoglio) nie zna Polski, ale bardzo intensywnie i skrupulatnie przygotowywał się do tej podróży, o czym poinformował kilka dni wcześniej dziennikarzy rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Według jego słów Ojciec Święty starannie czytał informacje na temat Polski.

Przemawiać będzie głównie po włosku, ale jedno z wystąpień ma wygłosić po hiszpańsku – zapowiedziano. Jeśli papież zdecyduje się odezwać po polsku, to być może uczyni to w przemówieniu powitalnym, jak ma to w zwyczaju dodając kilka słów w języku odwiedzanego kraju.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl