KE przyjęła zalecenia dla Polski

Komisja Europejska przyjęła zalecenia dla Polski dotyczące rządów prawa. Chodzi o sprawę Trybunału Konstytucyjnego. Poinformował o tym wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans.

KE zaleca Polsce m.in. wykonanie wyroków Trybunału ws. wyboru sędziów i konstytucyjności tzw. ustawy naprawczej.

Według Komisji nowa polska ustawa o TK nie rozwiązuje kluczowych problemów, jak spór o zaprzysiężenie sędziów i publikację wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Przede wszystkim Komisja Europejska prowadzi procedurę wobec Polski bezprawnie – podkreśliła poseł Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista. Dodała, że jest to interwencja w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa, jakim jest Polska.

– Komisja Europejska wraz z Komisją Wenecką wywołują – w sposób jaskrawy, bezczelny, naruszający suwerenność polskiego państwa – ingerencję w kompetencje polskiego Sejmu i rządu. W tych niespotykanych, zwłaszcza w zestawieniu dramatycznych sytuacji całej Europy, zbrodni, której dokonują tutaj „islamscy przychodźcy” zapraszani przez Niemcy i Francję – zajmują się Polską, wobec której prowadzona jest zorganizowana wojna hybrydowa. Polega ona na nieustannym nękaniu Polski, polskiego Sejmu i polskiego rządu – zauważyła Krystyna Pawłowicz.

Poseł wskazała, że w żadnych traktatach nie ma podstaw prawnych do prowadzenia tego typu procedury, którą stosują organy Unii Europejskiej.

Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym została przyjęta z poprawkami Senatu w ub. piątek i czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Po wakacjach parlamentarnych posłowie mają opracować właściwą ustawę o TK, która będzie bazowała na rozwiązaniach wypracowanych przez specjalny zespół ekspertów.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj