fot. PAP/Art Service 2

Szef rządu: Straż pożarna jest kręgosłupem lokalnych społeczności

Straż pożarna jest kręgosłupem lokalnych społeczności, ale żeby strażacy, druhowie mogli wykonywać swoje obowiązki w sposób bezpieczny, sprawny, jak najlepszy – potrzebne jest wsparcie państwa – mówił w piątek w Rudzie Śląskiej premier Mateusz Morawiecki.

Premier uczestniczył w piątkowym wmurowaniu kamienia węgielnego nowej siedziby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Inwestycja powinna być gotowa na przełomie 2023 r. i 2024 roku. Rudzcy strażacy czekali na nią od kilkudziesięciu lat: dotąd korzystają z dwóch różnych lokalizacji, które nie spełniają współczesnych standardów.

Budowę nowej strażnicy w Rudzie Śląskiej szef rządu zapowiedział w grudniu 2021 r., następnie zapewniono finansowanie budżetowe do kwoty 40 mln złotych. W piątek, po podpisaniu aktu erekcyjnego premier mówił, że zawód strażaka jest zawodem zaufania społecznego, a Państwowa Straż Pożarna, a jeszcze bardziej OSP, „jest kręgosłupem lokalnych społeczności”.

„Jest zwornikiem, spoiwem, integratorem życia społecznego w bardzo wielu gminach i powiatach, ale żeby straż pożarna, żeby strażacy, druhowie mogli wykonywać swoje obowiązki w sposób bezpieczny, sprawny, jak najlepszy – potrzebne jest wsparcie państwa” – stwierdził Mateusz Morawiecki.

„Dlatego zachęcam wszystkich moich rodaków, aby zapytali swoich burmistrzów, prezydentów, starostów, albo wójtów, czy kiedykolwiek w przeszłości było tyle wsparcia dla ochotniczych straży pożarnych, albo dla Państwowej Straży Pożarnej, co w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. Dla mnie odpowiedź jest jasna” – mówił.

Premier RP wymienił tu m.in. zakupy wozów strażackich i sprzętu specjalistycznego, szkolenia i wsparcie dodatków emerytalnych dla tych, „którzy całe życie pracowali dla naszego bezpieczeństwa”. Podziękował także „za wysiłek i trud oraz determinację i odwagę strażaków”.

„Bez waszej odwagi, waszej gotowości, nie czulibyśmy się tak bezpieczni” –  ocenił.

Przypomniał, że w 2022 r. obchodzone było 30-lecie założenia Państwowej Straży Pożarnej.

„To nie był tylko rok świętowania, to nade wszystko był rok najbardziej intensywnych działań, prac strażaków, którzy w całym kraju odnotowali ponad 600 tys. interwencji” – zaznaczył.

„To wielkie dzieło: za każdym razem życie, zdrowie lub mienie naszych rodaków jest ratowane lub zabezpieczane przez strażaków” – zaakcentował.

Ocenił, że zainicjowana w grudniu 2021 r. w rudzkim magistracie inwestycja w nową rudzką strażnicę PSP „odzwierciedla wszystko, co najważniejsze, w pigułce, w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości”.

„Wiarygodność, dotrzymywanie słowa, lokalne inwestycje na rzecz lokalnej przedsiębiorczości i wreszcie poczucie bezpieczeństwa i nowe miejsca pracy” – wymienił Mateusz Morawiecki.

Premierowi za zaangażowanie w przedsięwzięcie dziękowali rudzcy parlamentarzyści PiS: poseł Marek Wesoły i senator Dorota Tobiszowska, wojewoda śląski, który przypomniał, że śląscy strażacy interweniowali w ub. roku ponad 73 tys. razy oraz komendant wojewódzki PSP w Katowicach nadbryg. Jacek Kleszczewski, który podziękował szefowi rządu za „sprawczość”.

Wartą 37,5 mln zł umowę na budowę strażnicy w formule „zaprojektuj i wybuduj” komendant miejski PSP w Rudzie Śląskiej st. bryg. Andrzej Małysiak i prezes firmy Anna-Bud Artur Bławat podpisali 19 września ub. roku. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami inwestycja jest finansowana z budżetu państwa na 2023 r. i rezerwy premiera na 2022 roku. Zgodnie z założeniami w nowej komendzie będzie m.in. 18 stanowisk garażowych dla wozów strażackich, część biurowa, sale szkoleniowe, sala sztabowa, a także salka edukacyjna „Ognik” do spotkań z dziećmi w wieku szkolnym. Powstanie też zaplecze logistyczne ze sprzętem. Budynek będzie dostosowany do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami.

Nowy obiekt zastąpi dwie dotychczasowe siedziby, które nie są już wystarczające dla potrzeb rudzkiej jednostki i nie spełniają standardów. Powstaje na należącym do Skarbu Państwa terenie o powierzchni 1,3 ha przy ul. Niedurnego, naprzeciwko siedziby likwidowanej kopalni Pokój, do którego prawa użytkowania wieczystego zrzekła się Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Następnie prezydent Rudy Śląskiej, wykonując zadania z zakresu administracji rządowej, ustanowił trwały zarząd na tym gruncie na rzecz Komendy Miejskiej PSP.

PAP

drukuj