fot. twitter.com/Straz_Graniczna

Do Straży Granicznej trafiły dwa nowe samoloty za kwotę 110 mln zł

Do Straży Granicznej trafiły dwa nowe samoloty L 410 UVP-E20 – poinformowała rzecznik prasowa komendanta głównego SG por. Agnieszka Golias. To jak do tej pory najdroższe statki powietrzne polskiej SG; koszt ich zakupu to prawie 110 mln zł.

Jak przekazała Komenda Główna Straży Granicznej, na lotnisku w Gdańsku zakończyły się odbiory techniczne dwóch samolotów patrolowo-rozpoznawczych typu L410 UVP-E20. To pierwsze nowe egzemplarze, które trafiły do Polski i najdroższe statki powietrzne polskiej SG.

Z informacji przekazanych przez dystrybutora samolotów firmę JB Investments wynika, że model L410 jest uznawany przez ekspertów za jeden z najbardziej niezawodnych samolotów dwusilnikowych z napędem turbośmigłowym używanych do celów transportu pasażerów, skoków spadochronowych i innych zadań specjalnych.

Według danych dystrybutora samoloty te mają możliwości operowania w ekstremalnych temperaturach od minus do plus 50 st. C i oferują najbardziej przestronną kabinę w swojej klasie z szerokimi 146-cm drzwiami cargo, która może pomieścić do 20 pasażerów.

Na obu samolotach L410 zainstalowano najnowocześniejszy – jak zaznaczono – zestaw sprzętu specjalistycznego wiodących światowych producentów, w tym kamerę optoelektroniczną, radar 360 stopni o zasięgu około 200 mil morskich, system łączności satelitarnej, dodatkowe zbiorniki paliwa i zwiększony pułap operacyjny.

Z danych dystrybutora wynika ponadto, że samoloty te mogą operować z krótkich i nieutwardzonych pasów o długości od 600 metrów, zapewniając długotrwałość lotu rzędu 6,5 godzin, a dzięki dwóm silnikom GE H80-200 – każdy o mocy 800 KM – samolot może osiągnąć prędkość maksymalną ciągłą 405 km na godz. i pokonać bez lądowania do 1100 mil.

Obecnie Straż Graniczna dysponuje 15 statkami powietrznymi. W skład floty SG wchodzą: dwa samoloty L 410 UVP-E20, samolot PZL-M28, samolot M-20 Mewa, dwa samoloty ES-15 Stemme, cztery samoloty PZL-104MF Wilga 2000, śmigłowiec W-3AM Anakonda, śmigłowiec R44 Robinson, śmigłowiec H 135 Airbus oraz śmigłowce PZL-Kania. Część z nich, jak np. śmigłowce H-135 Airbus oraz R 44 Robinson o łącznej wartości 50 mln zł flotę SG zasiliło w ubiegłym roku. W tym samym czasie śmigłowiec Straży Granicznej PZL W-3 AM Anakonda został wyposażony w nowoczesny system obserwacji lotniczej o wartości prawie 5 mln zł.

Flota SG – jak zaznacza komenda główna – wyposażona jest w najnowsze w skali Polski i Europy systemy obserwacji lotniczej dalekiego zasięgu, najnowocześniejsze radary z aktywnym skanowaniem elektronicznym Active Electronically Scanned Array (AESA typu AESA.

Statki powietrzne Straży Granicznej ochraniają nie tylko granice Polski, ale są również wykorzystywane w misjach Frontexu, a także biorą udział w akcjach poszukiwawczych zaginionych osób i są wykorzystywane podczas akcji ratowniczych. W tym roku śmigłowce Straży Granicznej PZL-Kania brały udział w akcji gaszenia pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym oraz pomagały podczas powodzi na Podkarpaciu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl