Polska i Gruzja zacieśniają współpracę w ramach wojsk specjalnych

Wojska specjalne Polski i Gruzji zacieśnią współpracę szkoleniową – zakłada umowa podpisana dziś w Krakowie. O sprawie poinformował wydział prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

W imieniu szefów resortów obrony obu państw umowę podpisali przebywający z wizytą w Polsce szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Gruzji gen. dyw. Wachtang Kapanadze oraz dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy Gut.

Dokument zakłada zacieśnienie współpracy wojsk specjalnych Polski i Gruzji m.in. w obszarze logistyki, doradztwa, wymiany informacji i doświadczeń. Dwustronna współpraca ma obejmować wspólne ćwiczenia, kursy, konferencje, seminaria i warsztaty. Strona polska – poinformowało Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych – będzie odgrywała rolę mentora wojsk specjalnych Gruzji w kwestiach interoperacyjności i zbliżenia ich pod względem poziomu wyszkolenia i procedur do standardów NATO.

Gruzja to kolejne państwo, które wyraziło zainteresowanie rozwojem bilateralnej współpracy z polskimi wojskami specjalnymi. Wcześniej podobne umowy zostały zawarte z USA, Francją, Chorwacją, państwami Grupy Wyszehradzkiej, Litwą, Estonią oraz Brazylią.

Współpracę polskich i gruzińskich „specjalsów” zainicjowała w grudniu 2013 r. wizyta obecnego gen. Guta w dowództwie brygady sił specjalnych Gruzji. W trakcie wizyt i przedsięwzięć szkoleniowych dla żołnierzy gruzińskich sił specjalnych wypracowano ostateczny kształt umowy, która została dziś podpisana.

W programie przebywającego w Polsce od środy Kapanadzego znalazły się: spotkania z szefem SGWP, Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, wizyty w jednostce wojskowej GROM i Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz jednostce NIL w Krakowie.

PAP/RIRM

drukuj