(fot. PAP)

Rząd zapozna się z projektem reformy wojska

Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu zapozna się z projektem reformy administracji wojska przygotowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Dokument zakłada likwidację dowództw poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych m.in.  Marynarki Wojennej czy Sił Powietrznych. Zastąpić mają je dwa główne ośrodki dowodzenia. Pierwszy miałby być odpowiedzialny za bieżące działania; drugi w sytuacji kryzysowej.

Poseł Dariusz Seliga – członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej zwraca uwagę, że dotychczasowe reformy przygotowane przez rząd PO PSL a dodatkowo nie wprowadzone w życie – były kosztowne dla społeczeństwa polskiego.

Szef resortu Obrony Bogdan Klich chciał m.in. przenieść dowództwo Wojsk Lądowych z Warszawy do Wrocławia. Miało to kosztować 150 mln zł. Wydano kilkadziesiąt milinów, a zmiany i tak nie przeprowadzono.

Poseł mówi, ze jest to nic innego jak dalsza próba rozmontowani armii.

– To nie sprzyja rozwojowi polskiej armii, a wprost przeciwnie jest zagrożeniem dla polskiego bezpieczeństwa. To osłabia morale żołnierzy, bo widzą co się dzieje na tych najwyższych szczeblach, że nikt w zasadzie nie jest pewny tego, co będzie jutro i każdy nawet z dowódców, czy z generałów rozgląda się jeżeli mu się kończy kadencja co zrobić, żeby „załapać” się na nowa kadencję. Jeszcze raz podkreślam to jest nieprzemyślana decyzja, niekonsultowana na szczeblu parlamentarnym, niekonsultowana z dowódcami, dlatego uważam, że ona jest groźna i niebezpieczna dla armii – powiedział pos. Dariusz Seliga.

Ministerstwo obrony liczy, że ustawa mogłaby wejść w życie w 2014 roku. Koszt zmian to około 50 milionów złotych.

Wypowiedź pos. Dariusza Seligi


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj