Energetyczne założenia rządu odrzucone przez Unię

Unia Europejska powoli eliminuje założenia Unii Energetycznej zaproponowane przez rząd Donalda Tuska. Po analizie Komisja Europejska definitywnie odrzuciła polski pomysł europejskich zakupów gazu – napisał jeden z dzienników.

Gazeta powołuje się na wypowiedź wysokiego rangą przedstawiciela KE, który stwierdził, że propozycja jest „nieprzekonująca, nierynkowa i trudna do zastosowania dla długoterminowych kontraktów”.

Chodzi o zapis, który mówi o powołaniu odrębnej agencji dokonującej zakupów na potrzeby wszystkich klientów w UE. Bruksela od początku sceptycznie odnosiła się do tej propozycji.

Poseł Krzysztof Szczerski ocenił, że od samego początku pomysły rządu Donalda Tuska dot. Unii Energetycznej, pomimo propagandy sukcesu, były nierealne. Ekspertyzy Unijnych ekspertów to potwierdzają.

 – Po pierwsze: w Unii Europejskiej od dawna planowana była nowa wersja polityki energetycznej, która nie zakładała w ogóle elementów takich, o których mówił Donald Tusk. Po drugie: ekspertyzy, które ja też czytałem, różnych ekspertów Komisji Europejskiej wyspecjalizowany do tego agent mówił bardzo wyraźnie, że pomysł jest kompletnie nierealny, choćby z tego powodu, że dzisiaj już podpisane przez kraje unijne kontrakty energetyczne długoterminowe kończą się w bardzo różnych terminach, więc nigdy nie będzie takiego momentu, w którym można by było powiedzieć, że jest punkt zero i od tego momentu zaczynamy podpisywać kontrakty już wspólnie, bo każdy kraj ma swoje kontrakty; niektóre kończą się za dwa lata, a niektóre równie dobrze za lat piętnaście. To nie jest kadencja, tylko po prostu biznesowe umowy między państwami –  mówi poseł Krzysztof Szczerski.

W UE żadne państwo otwarcie nie poparło punktu polskiej propozycji Unii Energetycznej mówiącego o wspólnych zakupach. KE wskazała, że brak propozycji wspólnych zakupów gazu to wynik rzeczowej analizy prawa konkurencji i zasad wolnego rynku.

Na najbliższym szczycie 27 czerwca przywódcy UE będą dyskutować tylko o krótkoterminowych sposobach uniezależnienia się od Rosji. Plan przewiduje m.in. wypełnianie magazynów gazu, ewentualnie skorzystanie z wielkich magazynów na Ukrainie.

RIRM

drukuj