fot. Adam Guz/KPRM

Wątpliwości wokół Krajowego Planu Odbudowy

Trwają prace nad Krajowym Planem Odbudowy. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zapewniają, że pomimo nieporozumień wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, zyska on poparcie parlamentu. Część ekspertów ma wątpliwości, czy pozwoli on na odrobienie wszystkich strat i pobudzenie gospodarki. Równocześnie przedsiębiorcy w regionach, gdzie widać wzrost zakażeń, obawiają się nowych restrykcji.

Od soboty lockdown obowiązuje w województwie warmińsko-mazurskim. Sytuacja pogarsza się także na Pomorzu. Trójmiasto już spełnia kryteria do wprowadzenia ograniczeń. Żadne decyzje nie zostały jednak podjęte – oświadczył minister zdrowia, Adam Niedzielski.

– W ramach wprowadzania polityki obostrzeń rząd w tej chwili prezentuje pewnego rodzaju większą tolerancję na ryzyko – powiedział minister Adam Niedzielski.

Widmo kolejnych, drastycznych ograniczeń niepokoi przedsiębiorców. Rząd zapewnia, że pomoc dla firm nie zostanie wstrzymana. Dotychczas trafiło do nich ponad 192 miliardy złotych. Ze wsparcia skorzystał m.in. hotel z Białegostoku, którego menadżerem jest Sebastian Pruchanik.

– Dzięki temu mogliśmy utrzymać wszystkie stanowiska pracy, jeśli chodzi o umowę o pracę. Natomiast bardzo odczuwamy skutki pandemii i na pewno wsparcie nie jest wystarczające – przekonywał Sebastian Pruchniak.

Większość branż po odmrożeniu może prowadzić swoją działalność. Nie wszystkie firmy są jednak w stanie odrobić straty – wskazał prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, Wojciech Strzałkowski.

– Chcielibyśmy, aby były uruchomione restauracje, oczywiście z zachowaniem zasad dystansu, maseczki. Apelujemy o to – powiedział Wojciech Strzałkowski.

Jak zauważył ekonomista, dr Bartosz Michalski, ewentualne nowe ograniczenia powinny być poprzedzone głębokimi analizami.

– Czy potrafimy udowodnić, że akurat takie, a nie inne rodzaje działalności gospodarczej szczególnie mocno przyczyniają się do transmisji wirusa w połączeniu z analizą mobilności społeczeństwa w danym miejscu? Obawiam się, że takich danych nie ma – powiedział dr Bartosz Michalski.

Równocześnie trwa dyskusja, jak odbudować gospodarkę po pandemii. We wtorek odbyła się pierwsza z trzech debat dotycząca projektów, jakie znajdą się w Krajowym Planie Odbudowy. Ponad połowa z 24 mld euro trafić ma na zieloną transformację oraz transport – powiedziała wiceminister funduszy, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– Inwestycje, które będą wspierały powstawanie morskich farm wiatrowych, ale również inwestycje, które będą polegały na wdrażaniu technologii wodorowych – poinformowała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

KPO wspomoże m.in. transformację górnictwa i odbudowę służby zdrowia. Jak zauważył prezes Warsaw Enterprise Institute, Tomasz Wróblewski, środki pomocowe stanowią niespełna 1 procent unijnego PKB.

– Pieniądze przyjdą za późno. One są naznaczone na projekty prorozwojowe, a nie ratowania i odbudowy. (…) Odbudowę musimy zrobić sami i dopiero na jakiś fundamentach możemy umiejętnie wykorzystać te pieniądze – powiedział Tomasz Wróblewski.

Według Jakuba Bińkowskiego ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców rząd powinien przede wszystkim zapewnić przedsiębiorcom stabilność prawa.

– Póki co nie widać ku temu woli, szczególnie jeśli spojrzymy na tempo przyrostu nowych danin, obciążeń i podatków, które dochodzą w błyskawicznym tempie – zwrócił uwagę Jakub Bińkowski.

W Unii Europejskiej trwa dyskusja o uzależnieniu środków unijnych od praworządności. We wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa może naruszać unijne prawo. To nie zablokuje pomocy dla Polski – zaznaczył dr Marcin Kędzierski.

– W momencie kryzysu, który obecnie mamy, instytucje europejskie nie będą chciały tego mechanizmu uruchamiać, żeby nie generować niepotrzebnych  konfliktów – wskazał dr Marcin Kędzierski, politolog.

KPO wymaga poparcia Sejmu i ratyfikacji przez prezydenta. Najpierw jednak Sejm musi ratyfikować unijny Funduszy Odbudowy. Przedstawiciele PiS zapewniają, że pomimo nieporozumień wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, Krajowy Plan Odbudowy zyska poparcie parlamentu.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl