fot. Rafał Oleksiewicz

Zacięty bój o kadrę w slalomie kajakowym. Wraca M. Wiercioch, jest debiutantka w K-1 na ME

Do ostatnich przejazdów Krakowskich Slalomów trwała walka o miejsca w reprezentacji Polski w slalomie kajakowym i kayak crossie na nowy sezon. Już w przyszłym tygodniu „Biało-Czerwoni” wezmą udział w mistrzostwach Europy, a następnie w Pucharach Świata w Augsburgu oraz Pradze czeka ich wewnętrzna batalia o start w igrzyskach olimpijskich w Paryżu.


Gdy stawką jest sportowa przyszłość, to nie ma mowy o odpuszczaniu i przejazdach „na pół gwizdka”. Po dwóch pierwszych eliminacjach w Bratysławie rywalizacja o kadrę jeszcze się zaostrzyła, zwłaszcza w męskim K-1 i C-1. Przed Krakowskimi Slalomami, które rozpoczęły się w ubiegły piątek, wielu etatowych kadrowiczów nie było pewnych miejsca w reprezentacji na sezon 2024.

Dzięki wywalczeniu kwalifikacji dla Polski na igrzyska olimpijskie w Paryżu „pewniakami” w kadrze na najbliższe miesiące byli Klaudia Zwolińska, Mateusz Polaczyk i Grzegorz Hedwig. Cała trójka nie brała więc udziału w trzech pierwszych eliminacjach, ale w sobotę włączyli się do rywalizacji na torze Kolna, demonstrując przy tym wysoką formę.

Zwolińska nie miała sobie równych w K-1 i C-1, wśród kajakarzy triumfował Polaczyk, zaś Hedwig w C-1 musiał ustąpić jedynie Kacprowi Sztubie, który świetnym przejazdem przedłużył swój pobyt w pierwszej reprezentacji.

fot. Rafał Oleksiewicz

Starszych kolegów z grupy kanadyjkarzy naciskał aktualny mistrz Polski seniorów, Szymon Nowobilski, który „kręcił” świetne czasy, ale dotknięcie bramek kosztowało go punkty karne i odroczenie marzeń o seniorskiej kadrze. Duet Hedwig i Sztuba uzupełni Michał Wiercioch, najlepszy w piątkowych przejazdach i finalnie zwycięzca krajowych kwalifikacji.

– Michał jako pierwszy zapewnił sobie awans z kwalifikacji w C-1, dlatego z ciekawością czekamy na jego premierowe starty w sezonie. (…) Sama walka w tej konkurencji dostarczyła nam mnóstwa emocji. Praktycznie do ostatniego przejazdu ważyło się, kto pojedzie na główne imprezy. Szymon Nowobilski wciąż jest młodzieżowcem, ale wykonał progres i na pewno przybliżył się do pierwszej reprezentacji – uważa Jakub Chojnowski, trener główny reprezentacji Polski w slalomie kajakowym i kayak crossie.

Pasjonująco wyglądała też rywalizacja w męskim K-1. Już w piątek miejsce w kadrze na bieżący rok zapewnił sobie Dariusz Popiela, późniejszy zwycięzca kwalifikacji, a do samego końca realne szanse na zajęcie ostatniego, trzeciego miejsca w grupie reprezentacyjnych kajakarzy zachowało aż trzech zawodników. Ostatecznie zwycięsko z wewnętrznej batalii wyszedł Michał Pasiut, który w sobotę przegrał jedynie z Polaczykiem. Poza czołową trójką uplasowali się natomiast Jakub Brzeziński oraz olimpijczyk z Tokio, Krzysztof Majerczak.

– Kuba w kwalifikacjach zajął czwarte miejsce, ale jako że Mateusz Polaczyk rezygnuje ze startu w ME i skupia się na walce o igrzyska, to dostatnie od nas szansę występu w Słowenii – wyjaśnia Chojnowski.

Większych niespodzianek nie było natomiast w kwalifikacjach kobiet. Druga za Zwolińską w K-1 była Dominika Brzeska, a w C-1 – Aleksandra Stach, dzięki czemu zagwarantowały sobie miejsce w kadrze na rozpoczynający się sezon. Na zbliżających się ME w Słowenii zobaczymy również czwartą Polkę. Juniorka Hanna Danek, która w ostatnich latach osiągała czołowe lokaty na największych imprezach w swojej kategorii wiekowej, uzupełni skład drużyny kobiet w K-1.

fot. Weronika Morciszek

W niedzielę na Kolnej wyłoniono natomiast czworo reprezentantów Polski w kayak crossie na mistrzostwa Europy w Lublanie. W rywalizacji kobiet zobaczymy Zwolińską i Brzeską, zaś u mężczyzn będziemy oglądać Tadeusza Kuchno i Mikołaja Mastalskiego. Dwaj ostatni, mimo młodego wieku, obiecująco radzili sobie w drugiej połowie zeszłego sezonu. Kuchno uplasował się w czołowej szesnastce mistrzostw świata w Londynie oraz finału Pucharu Świata w Paryżu, zaś Mastalski to czwarty zawodnik MMŚ w Krakowie.

– Do ME jest bardzo krótki okres, więc mamy praktycznie kilka dni do „przeprogramowania” głowy z kajaka slalomowego na crossowy. Zrobimy, co się da, i powalczymy o swoje – zapewnia Piotr Prusak, koordynator ds. kayak crossu w sztabie szkoleniowym naszej kadry.

Polski Związek Kajakowy

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl