Rząd przyjął nowe przepisy dot. ubezpieczeń upraw rolnych

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy rolne od pełnego pakietu albo od jednego lub kilku wybranych rodzajów ryzyka z dotacją do 65 procent stawki ubezpieczenia. Zakładają to nowe przepisy przyjęte przez rząd, dotyczące m.in. zboża, rzepaku i ziemniaków.

Nowe rozwiązania mają umożliwić producentom rolnym zawieranie w sezonie wiosennym umów ubezpieczenia już na nowych, korzystniejszych zasadach.

Gospodarze wskazywali na nieścisłości i czekają na zmiany przepisów – powiedział poseł Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.

Zakłady ubezpieczeń, jeżeli miały dokładne badania, że w pewnej części polski występowała mniejsza susza, to tam od tego ryzyka, od tej suszy, ubezpieczenia były dużo tańsze i  tam bardzo chętnie się ubezpieczano. Od innego ryzyka zakłady ubezpieczeń już nie chciały ubezpieczać, dlatego, że wiedziano, że tam częściej występuje. Wielokrotnie sygnalizowano, że ta ustawa o ubezpieczeniach musi być nowelizowana, musi być w jakiś sposób dogodna dla rolników, bo zakłady mają duże pieniądze, mają do tego fachowców i dokładnie określali, w której części polski występują np. wichury lub w której części polski występują przymrozki. I w tych częściach, od tego ryzyka nie chciano ubezpieczać. I dlatego to robimy, aby ta ustawa służyła rolnikom – tłumaczył Robert Telus.

Rząd przyjął projekty nowelizacji dwóch ustaw o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

W stosunku do ubezpieczeń z 2016 r. zaproponowane rozwiązania poprawiają procentową stawkę taryfową ubezpieczenia dla składki z dopłatami z 3,5 lub 5 procent do 9, 12 i 15 procent.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl