fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Była prezes UOKiK zeznaje przed komisją ds. Amber Gold

Przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold zeznaje dziś Małgorzata Krasnodębska–Tomkiel, była Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To kolejna osoba z tego urzędu, która stanęła przed komisją. 

Politycy podkreślają, że do tej pory nie usłyszeli odpowiedzi co do działalności UOKiK ws. Amber Gold. Poseł Joanna Kopcińska podkreśla, że urząd „stał tyłem do konsumenta”. Dziś – jak zapowiedziała parlamentarzystka – członkowie komisji będą pytać o to, dlaczego nie wszczęto postępowania zasadniczego, które uruchomiłoby inne instrumenty.

– Można było zadziałać tak, żeby ochronić konsumenta. Mam wrażenie, że Urząd bardziej przejmował się tym, jak jest i będzie oceniany – tak przynajmniej wynikało z przesłuchań (…) UOKiK – a nie, jak daleko podjąć działania, żeby strzec konsumenta przed firmami, które chciałyby czy mogłyby go chcieć oszukać – wskazała członek komisji.

Po południu odbędzie się posiedzenie zamknięte Komisji ds. Amber Gold. Jej członkowie mają przeanalizować materiały dowodowe opatrzone klauzulą „niejawne”.

W ramach tzw. piramidy finansowej firma Amber Gold oszukała w sumie blisko 19 tys. klientów spółki. Straty szacuje się na blisko 851 mln zł.

RIRM

drukuj